Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Geomatik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geomatik Mühendisliği bölümü nedir, Geomatik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Geomatik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 952 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Geomatik Mühendisliği bölümü nedir?

Geomatik Mühendisliği, yeryüzünün üç boyutlu olarak ölçümü, analizi, işlenmesi, yorumlanması ve haritalanması gibi konuları kapsayan bir mühendislik dalıdır. Bu alanda çalışan mühendisler, haritalama, navigasyon, coğrafi bilgi sistemleri, uydu görüntüleme ve uzaktan algılama gibi teknolojileri kullanarak arazi, su ve hava alanlarının özelliklerini ölçerler ve haritalarını çıkarırlar.

Geomatik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Geomatik Mühendisliği mezunları, kamu kurumları, özel sektör, inşaat ve taahhüt firmaları, harita ve planlama ofisleri, telekomünikasyon, navigasyon ve navigasyon sistemleri gibi sektörlerde çalışabilirler. Ayrıca üniversitelerde araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalışma imkanları da bulunmaktadır.

Geomatik Mühendisliği bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Geomatik Mühendisliği bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Geomatik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği (İngilizce) 60+2 408.88418 96370
İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği 70+2 390.05567 117678
Hacettepe Üniversitesi Geomatik Mühendisliği (İngilizce) 60+2 348.72834 178185

2023 Geomatik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Geomatik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Geomatik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Geomatik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri
  • Uzaktan Algılama
  • Topoğrafya
  • Jeodezi
  • Kontrol Ağı ve Deformasyon Analizi
  • Coğrafi Veri Tabanları
  • Uçuş Mekaniği ve Fotoğrametrik Yöntemler
  • Harita Yapımı ve Sayısallaştırma

Geomatik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Geomatik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş