Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü nedir, Tarımsal Biyoteknoloji iş olanakları nelerdir, Tarımsal Biyoteknoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 988 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü nedir?

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü, bitkisel genetik materyal, bitki fizyolojisi, bitki biyokimyası, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji ve biyoinformatik gibi alanlarda eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere bitkilerin genetik yapısı, üretimi, kullanımı ve çeşitlendirilmesi gibi konularda teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Tarımsal biyoteknoloji, tarım sektöründe verimliliği artırmak, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele etmek için kullanılan bir araçtır.

Tarımsal Biyoteknoloji mezunu ne iş yapar?

Tarımsal biyoteknoloji mezunları, özellikle biyoteknolojik uygulamaların yapıldığı araştırma merkezleri, üniversiteler, özel sektör şirketleri, biyoteknolojik ürünler geliştiren ve üreten tarım firmaları gibi birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Mezunlar, tarım ürünleri üzerinde araştırma yapabilir, tarım ürünleri için yeni genetik çözümler geliştirebilir, tarım ürünlerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak için çalışabilirler. Tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftliklerde, tarım ürünleri işleyen fabrikalarda, tohum üretim şirketlerinde, tarım danışmanlık firmalarında ve özel sektör firmalarında çalışma imkanı da mevcuttur. Ayrıca kamu kurumları, tarım bakanlıkları, tarım kalkınma ajansları gibi kuruluşlarda da görev alabilirler.

Tarımsal Biyoteknoloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarımsal Biyoteknoloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarımsal Biyoteknoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü dersleri nelerdir?

Tarımsal Biyoteknoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarımsal Biyoteknoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyolojik Bilimler
  • Genetik
  • Moleküler Biyoloji
  • Hücre Kültürü
  • Biyoteknolojik Yöntemler
  • Bitki Biyoteknolojisi
  • Hayvan Biyoteknolojisi
  • Mikroorganizma Biyoteknolojisi
  • Biyoteknolojide Etik
  • Patent ve Fikri Mülkiyet Hakları

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş