Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 946 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü nedir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü, elektronik devreler, cihazlar ve sistemler ile iletişim ağları ve sistemleri tasarımı, üretimi ve kullanımı ile ilgili konuları öğreten bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, elektronik cihazlar ve sistemler, elektromanyetik alan teorisi, mikroelektronik, mikroişlemciler, bilgisayar ağları, kablosuz iletişim sistemleri, optik iletişim sistemleri, dijital ve analog iletişim sistemleri, kontrol sistemleri, sinyal işleme, sayısal görüntü işleme gibi konuları öğrenirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü, geniş bir uygulama yelpazesine sahip bir mühendislik dalıdır. Öğrenciler, özellikle telekomünikasyon, savunma sanayi, havacılık, enerji, sağlık, endüstriyel otomasyon, uzay teknolojileri, medya ve eğlence gibi alanlarda iş bulabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için de birçok fırsat sunarlar. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü, teknolojinin gelişmesi ve yenilikçi ürünlerin üretilmesinde önemli bir rol oynar. Öğrenciler, elektronik ve haberleşme sistemlerinin tasarımı, test edilmesi ve optimize edilmesi gibi konularda çalışırlar.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce) 60+2 532.11871 2580
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 110+3 525.09606 4670
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 110+3 497.21067 19381
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce) 70+2 480.07829 31715
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu) 1+0 438.41891 67011

2023 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Devre ve Sistem Analizi
  • Elektromagnetik Alanlara Giriş
  • Veri Yapıları ve Programlama
  • Elektromagnetik Dalgalar
  • Sayısal İşaret İşleme
  • Analog Elektronik Devreleri
  • Otomatik Kontrol Sistemleri
  • Sayısal Elektronik Devreleri
  • Sayısal Haberleşme
  • İşaret İşleme ve Lineer Sist.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş