Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eğitim İçin Doğru Yer; Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Eğitim İçin Doğru Yer; Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Tüm dünyanın eğitim sistemini beğendiği ve gıpta ettiği bu sistem nedir detaylıca anlatalım. Norveç eğitim sistemi nasıldır, ne gibi özellikleri vardır bakalım.

Yurtdışı 9895 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Norveç özellikle ebeveynlerin ve çocukların en mutlu ve huzurlu olduğu bir ülke olarak bilinmektedir. Bu ülkede çocuklar her şeyden daha önemlidir. Çocukların iyi koşullarda eğitim görmesi için devlet maddi ve manevi olarak oldukça fazla destek sağlamaktadır. Norveç eğitiminin en güzel yanı okulların ücretsiz olması ve okula giden her öğrencinin ders kitapları, ilkokul çantası, defterleri devlet tarafından karşılanması olabilir. Bilgiye ulaşmanın yeni yolu internet olsa da ders çalışmak isteyen ve kitaplarla arası çok iyi olan öğrenciler için kütüphaneler de ücretsizdir.

Norveç okullarında mesleki eğitim ve çıraklık eğitiminin amacı öğrencilerin yeterliliklerini geliştirmesi, mesleklerin toplum açısından rolünü anlaması için sağlanmaktadır. Çıraklık yapan öğrencilere düzenli bir ücret ödenmektedir. Mesleki eğitimden mezun olan öğrenciler yükseköğrenime geçiş yapabilmektedir.

Norveç Okul Öncesi Eğitim Sistemi

Norveç dilinde, Norveçli anlamına gelen ‘’The Norwegian’’ çalışmayan ebeveyn sayısı çok azdır. ‘’Ev hanımı’’ kavramı neredeyse unutulmaya başlanmıştır. Tam zamanlı olarak çalışmasalar bile annelerin sosyal hayatlarını yaşayabilmeleri için bir iş yeri vardır. Bu sebeple Norveç’te çocuk yuvaları sayısı çok fazladır. Çocuk yuvalarının sunduğu imkânlar sayesinde ebeveynler başak birinden yardım istemeden kendi işlerine bakabilmektedir. Birçok yuva devlete aittir ve devlet bu yuvaların parasının yarısını kendisi öder.

Sınav Zorunlu Değil!

Norveç eğitim sistemi öğrencilerin eşit bir şekilde kapsamlı eğitim almasını hedefleyen bir prensibe sahiptir. Norveç okullarında 8. Sınıfa kadar karne almayan öğrenciler için kesinlikle bir sınav yoktur. Eğitimde fırsat eşitliği benimsenmiştir.

Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Zorunlu Eğitim Kaç Yıl?

Norveç’in zorunlu eğitim sistemi 10 yıldır. Zorunlu olmamasına rağmen Norveçli çocuklar en az üç yıl anaokulu eğitimi almaktadırlar. Çocuklar 6 yaşlarını doldurduğunda ilkokula başlamaktadır. 7 yıl süren ilkokul sürecinde sınav ve karne ile tanışmadıkları için mecburi ortaokul eğitimi almaktadırlar. Norveç’te eğitim devlet tarafından sağlansa bile özel okul gerekliliği yabancı öğrenciler ve çocuklarının detaylı olarak dini eğitim almasını isteyen ebeveynlerin istekleri üzerine açılmıştır.

Norveç Eğitim Sisteminde Yüksek Öğrenim

Norveç’in tümü devlete ait olan sekiz tane üniversitesi vardır. Bunlar Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tromso Üniversitesi, Norveç Hayat Bilimleri Üniversitesi, Agder Üniversitesi ve Bodo Üniversitesi’dir. Bu üniversiteler arasında en uzun geçmişe sahip olan üniversite, Oslo Üniversitesi’dir.

2003 yılından bu yana Norveç Yüksek Öğrenim sisteminde bir reform uygulanmaya başlanmıştır. Quality reform adı verilen bu reform gereğince, Bologna süreci doğrultusunda bir değerlendirme yapısına sahiptir. 2003 yılından başlayarak yükseköğretimde derecelendirme, üç yıl lisans, iki yıl yüksek lisans ve üç yıl doktora eğitimini kapsıyor.

Norveç yükseköğrenim sisteminde notlar Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) ile aynıdır. ‘’A’’ en iyi not, ‘’E’’ geçer not, ‘’F’’ başarısız not demektir. Okul bitirme ya da üniversiteye giriş sınavı yoktur. Başvurulan üniversitenin kapasitesine göre öğrenciler daha önceki okullarından aldıkları puanlara göre değerlendirilerek üniversiteye kabul edilir.

Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya eğitim sisteminin temel yapı taşlarından birisi eğitimde fırsat eşitliğidir. Eğitim tamamen ücretsizdir. Her öğrencinin hayali olan ödevler verilmez, öğrencilere kendilerine alan oluşturmaları için fırsat verilir. 9 yıllık temel eğitim zorunlu olmasına rağmen bu sürenin 8 yıllık zaman diliminde öğrenciye hiçbir şekilde not verilmez ve sınav yapılmaz. Günlük okul süresi kısa tutularak günün geri kalan kısmında öğrencilerin kendilerine zaman ayırıp sosyalleşmesi hedeflenir.

Danimarka Eğitim Sistemi

Tıpkı Norveç ve Finlandiya da olduğu gibi Danimarka’daki çocuklar da ücretsiz eğitimden faydalanıyor. Okullara herhangi bir giriş koşulu yok. Danimarka’da bulunan tüm çocuklar devlet okullarına ücretsiz bir şekilde kaydolup eğitim alabilir. 10 yıl zorunlu eğitime çocuklar 6 yaşlarını doldurduklarında başlamaktadır.

Hangi Ülkenin Eğitim Sistemi En İyi

Yapılan bazı araştırmaların sonucunda, en iyi eğitim sistemine Finlandiya ülkesinin sahip olduğu görülmektedir. Norveç eğitim sistemi kaçıncı sırada? Norveç eğitim sistemi bu sıralamada 9. sırada yer almaktadır. Finlandiya’da 40 yıl önce eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapıldı. Geleneksel olan okul anlayışı yıkılıp yeniden yapılandırıldı. Eğitim tamamen ücretsiz ve öğrencilere sosyalleşmeleri için zaman tanınıyor. Sınav ya da karne gibi dertleri olmayan öğrenciler kendilerine vakit ayırabiliyor. Bu noktada Finlandiya eğitim sisteminin en iyi olduğu ülkelerden biridir.

Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Sizler için Norveç eğitim sistemi nasıl sorusunu cevapladık. Umarız, Norveç gibi güzel bir ülkede eğitim alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İçeriği Paylaş