Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü nedir, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 728 0 11 ay önce 11 ay önce

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü nedir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü, deniz taşımacılığı ve liman işletmeciliği konularında mühendislik bilgisi ve becerileri sağlayan bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, deniz taşımacılığı ve liman işletmelerinin yönetimi, planlaması, işletilmesi ve kontrolü ile ilgili teknik bilgi ve becerileri edinirler. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde öğrenciler, deniz taşımacılığı yönetimi, lojistik yönetimi, gemi işletmeciliği, liman işletmeciliği, denizcilik emniyeti, deniz hukuku ve işletme yönetimi gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, öğrenciler, deniz taşımacılığı sektöründe kullanılan araçlar, ekipmanlar ve yazılımlar hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunları, deniz taşımacılığı sektöründe, limanlarda, nakliye firmalarında, denizcilik danışmanlık firmalarında, lojistik firmalarında ve diğer denizcilik sektörü işletmelerinde çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlar gibi diğer sektörlerde de iş bulabilirler. Mezunlar, deniz taşımacılığı sektöründe ve liman işletmeciliği alanında gelişen teknolojik ve yönetimsel değişimlere ayak uydurabilen, liderlik becerilerine sahip ve uluslararası deniz taşımacılığı yönetimi konusunda uzmanlaşmış mühendislerdir.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-SUNY Maritime) (%50 İndirimli) 1+0 465.86730 43135
İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 75+2 442.32802 63451
Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 16+0 430.49288 74389
İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 10+0 418.27334 86463
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İngilizce) 70+2 414.15056 90743

2023 Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Deniz Ulaştırma İşletme Müh.Giriş
  • Denizcilik Tarihi Ve Kültürü
  • Gemicilik
  • Denizcilik İngilizcesi
  • Düzlem Seyir
  • Deniz Ve Çevre Koruma
  • Diferansiyel Denklemler
  • Göksel Seyir
  • Liman Ve Terminal Bilgisi
  • Uluslar Arası Ticaret

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.