Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü nedir, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1128 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü nedir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yönetimi ile ilgili bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, denizcilik sektörünü etkileyen küresel ekonomik, politik ve hukuki faktörleri anlamak, denizcilik işletmelerinin yönetimi için gerekli olan bilgi ve becerileri edinmek amacıyla eğitim alırlar. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde öğrenciler, deniz taşımacılığı, gemi işletmeciliği, denizcilik ticareti, lojistik yönetimi, deniz hukuku, liman ve terminaller, gemi bakımı, insan kaynakları yönetimi ve işletme yönetimi gibi konularda eğitim alırlar. Bölümde verilen dersler, öğrencilere gemi seyrüseferi, gemi teknolojisi, gemi finansmanı, gemi sigortacılığı, denizcilik emniyeti ve denizcilik çevre yönetimi gibi konuları da kapsar.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi mezunları, gemi işletmeciliği firmalarında, deniz limanları işletmelerinde, lojistik şirketlerinde, gemi sigortası şirketlerinde, uluslararası nakliyat firmalarında, denizcilik danışmanlık firmalarında ve diğer denizcilik sektörü işletmelerinde çalışabilirler. Ayrıca, denizcilik sektöründeki kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlarda da iş bulabilirler.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Denizcilik İşletmeleri Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Piri Reis Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 12+0 365.10539 133222
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce) 70+2 351.17994 172736
İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 7+0 321.38454 288577
Akdeniz Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi 60+2 310.05110 348102
Kocaeli Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi 50+2 309.95874 348640

2023 Denizcilik İşletmeleri Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tedarik Zinciri ve Ulaştırma Sistemleri
  • Deniz Hukukunun Temel Kavramları
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Deniz İşletmeciliği Etiği
  • Denizde Emniyet ve Gemi Güvenlik
  • Yatçılık ve Marina Yönetimi
  • Gemi Acenteliği
  • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri
  • Uluslararası İşletme Yönetimi
  • Denizcilik Ekonomisi

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş