Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deniz Brokerliği Bölümü Nedir? Deniz Brokerliği İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Brokerliği Bölümü Nedir? Deniz Brokerliği İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Brokerliği bölümü nedir, Deniz Brokerliği iş olanakları nelerdir, Deniz Brokerliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 785 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Deniz Brokerliği bölümü nedir?

Deniz Brokerliği bölümü, deniz ticareti ile ilgili bir meslek dalıdır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, gemi, yük, sigorta, liman ve lojistik konularında uzmanlaşarak, deniz ticareti işlemlerinde aracılık yapacak bilgi ve becerileri kazanırlar. Deniz Brokerliği, gemi sahipleri ve yük sahipleri arasında aracılık yaparak, nakliye işlemlerini kolaylaştırmak için hizmet verir. Deniz Brokerleri, nakliye taleplerini ve gemi mevcudiyetini eşleştirmek, yüksek kaliteli hizmetler sağlamak ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırlar. Bunun yanı sıra, deniz brokerleri, yüklerin sigortalanması, liman hizmetleri, gümrük işlemleri ve diğer lojistik hizmetler gibi konularda da danışmanlık yapabilirler.

Deniz Brokerliği mezunu ne iş yapar?

Deniz Brokerliği mezunları, özel sektörde deniz brokerliği firmalarında veya denizcilik sektöründeki diğer firmalarda çalışabilirler. Ayrıca, sigorta şirketleri, limanlar, lojistik şirketleri, gümrük müşavirlik şirketleri ve gemi bakım şirketleri gibi diğer denizcilik sektörü firmalarında da iş bulabilirler.

Deniz Brokerliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deniz Brokerliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Deniz Brokerliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Piri Reis Üniversitesi Deniz Brokerliği (Burslu) 11+0 352.25156 382098
Piri Reis Üniversitesi Deniz Brokerliği (%50 İndirimli) 53+0 257.68843 1377840
Piri Reis Üniversitesi Deniz Brokerliği (Ücretli) 4+0 252.24073 1472288
Girne Amerikan Üniversitesi Deniz Brokerliği (Burslu) 10+0 239.37701 1718376
Girne Amerikan Üniversitesi Deniz Brokerliği (Ücretli) 10+0 0 0

2023 Deniz Brokerliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deniz Brokerliği bölümü dersleri nelerdir?

Deniz Brokerliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deniz Brokerliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İşletmeciliğe Giriş
  • Deniz Brokerliğine Giriş
  • Yat İşletmeciliği Satışı ve Kiralama
  • Deniz Yolu Taşımacılığı
  • Deniz Ticaret Hukuku
  • Dünya Denizcilik ve Taşımacılık Tarihi
  • Uluslararası Denizcilik Kurum ve Sözleşmeleri
  • Sefer Tahmini ve Hesaplaması
  • Tedarik Zinciri ve Lojistik
  • Gemi Alım Satımı ve Değerleme

Deniz Brokerliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deniz Brokerliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş