Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika Tavsiye

Eğitim 2453 0 1 yıl önce
Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika Tavsiye

Üniversite sınavı, gençlerin en stres yaşadıkları anlardan biridir. Verilen emekler ve geleceklerinin birkaç saatlik sınava bağlılığı sınav stresine yol açar. Ancak bu stresle başa çıkamazlarsa dersleri çok iyi olsa bile başarılı olamazlar. Bu yüzden sınav stresinden kurtulmanın 7 tavsiyesini deneyebilirler…

1. Endişeleri Bir Kenara Bırakın ve Kendinize Güvenin

Sınava çok çalışmış olan kişilerde stres görülme ihtimali daha fazladır. Bunun nedeni, bildiklerini unutacak olma risklerinin bulunmasıdır. Bu düşünce kişiyi strese sokar, kendine olan güvenini yitirmesine neden olur. Sınav stresinden kurtulmak isteyen bir kişi ilk olarak kendine güvenmeli, yapabileceğine inanmalıdır. Eğer kişi kendine inanmazsa o zaman sınavdan yüksek alma ihtimali düşer. Çünkü bu kaygı psikolojik olarak bildiklerini unutmasına neden olur. Unutulmamalı, özgüven yüksekse stres düşüktür. Bu madde belki de Üniversite sınavı için altın anahtar olacaktır.

Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika Tavsiye

2. Derin Derin Nefes Alın

Sınavın yapılacağı sınıfa girdikten sonra stres yaşamaya başladıysanız derin derin nefes almalısınız. Nefes egzersizleri kalp atış hızının dengelenmesine yardımcı olur. Bu da stresinizi kontrol altına alabilmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken gözlerinizi kapamak ve 10’a kadar saymak. Bunu yaparken beyninizin içini boşaltın ve tamamen pozitif düşüncelerle doldurun. Anında rahatladığınızı, vücudunuzun neye odaklanmak istiyorsanız ona yöneldiğini hissedeceksiniz.

3. Stresi Azaltan Yiyecekler Tüketin

Sınav sabahı tükettiğiniz besinler ve içecekler stresle başa çıkabilmenizi doğrudan etkiler. Eğer güzel ve doyurucu bir kahvaltı etmezseniz karnınızın guruldaması ya da acıkmanız daha fazla strese girmenize neden olur. Eğer hiç acıkmamak için her şeyi bir anda karıştırarak yerseniz bu da midenizin bozulmasına neden olur. Tek yapmanız gereken doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı yapmaktır. Bu sayede vücudunuzdaki stresi minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca stresi azaltan besinleri de tüketebilirsiniz.


Bu besinler dışında sınav sabahı kafeinli içecekler tüketmekten de kaçının. Çünkü kafein daha gergin ve sinirli hissetmenize neden olabilir. Bu kurala uyulmasının en önemli nedeni de YKS sınavına sağlıklı, dinç ve motivasyonlu bir şekilde girebilmektir.

Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika Tavsiye

4. Sınava Dinç Bir Şekilde Girin

Sınav öncesi geçirdiğiniz gece oldukça önemlidir. Sakın konuları tekrar etmeye ya da test çözmeye çalışmayın. Çünkü eksik konular gözünüze çarpabilir ya da testte yaptığınız yanlışlar gereksiz endişelere yol açabilir. Sınava saatler kala artık geri dönüş olmadığı için sadece bildiklerinize odaklanın ve iyi bir uyku çekin. Erken yatıp erken kalkarsanız sınav esnasında daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce video, dizi ya da film izlemek gibi gözünüzü yoracak aktivitelerden de kaçının.

5. Sınav Alanına Erken Gitmeyin

Sınav alanına erken gitmek size bir artı kazandırmayacak, aksine daha fazla stres yaşamanıza neden olacaktır. Çünkü diğer öğrencilerin yaşadığı stres ve kaygı ister istemez sizi de etkileyecektir. Rahat olsanız dahi diğer öğrencileri gördüğünüz zaman panik olabilirsiniz. Bu yüzden çok erken gitmeyin, ancak evden çok geç de çıkmayın. Özellikle büyükşehirde yaşıyorsanız trafiği de göz önünde bulundurun. Aksi halde üniversite sınavına geç kalma riski strese girmenize neden olabilir. Giriş saatine yakın bir saatte gitmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca sizinle beraber sınav alanına gelen kişilerde çok önemlidir. Sizi strese sokacak bir kişiyle sınav alanına gitmeyin, eğer tek daha iyi hissediyorsanız bunu aile üyelerinize söylemekten çekinmeyin.

Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika Tavsiye

6. Boş Bırakmayı Öğrenin

YKS sınavında çoğu zaman yapılmayan ama mutlaka yapılması gereken şeylerden biri boş bırakmaktır. Eğer bir soruyu çözemiyorsanız üstüne fazla düşmeyin, boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Yoksa zaman kaybı yaşayabilir ve bildiğiniz soruları yetiştiremeyebilirsiniz. Bu da en büyük stres nedenlerinden biridir. Tüm soruları çözdükten sonra boş bıraktıklarınıza geri dönebilirsiniz. Üstelik bu arada sorunun cevabını hatırlamış ya da diğer soruların içinde bulmuş olabilirsiniz. Unutmayın, boş bırakmak yerine sallarsanız bu size eksi olarak dönebilir.

7. Zamanım Yetmeyecek Kaygısından Uzaklaşın

Üniversite sınavında hiç şüphesiz en fazla strese sokan konu zaman yetmemesidir. Bu endişeyi yok etmek istiyorsanız sınavınızı planlı bir şekilde çözmelisiniz. Bunun için de sınava en iyi bildiğiniz ve hızlı olduğunuz dersten başlayın, çok kısa aralıklarla saate bakmaktan kaçının ve diğer öğrenciler sınavlarını bitirmişse sizde kendinizi hızlandırmaya çalışmayın. Tüm bunlar zaman stresini yok etmenizi sağlayacaktır.

Unutmayın! Yolun sonu hayal ettiğiniz üniversiteye çıkacak. Motivasyonunuz ve özgüveninizi bu şekilde yapılandırın. 3 ay sonra üniversiteye başlayacaksınız.

Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilerin Stresini Azaltacak 7 Harika TavsiyePaylaş!

Puanla!
Skor: 9 ( 3 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder