Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Radyo Ve Televizyon Programcılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Radyo Ve Televizyon Programcılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü nedir, Radyo ve Televizyon Programcılığı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 966 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü nedir?

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü, öğrencilere radyo, televizyon ve diğer medya platformlarında yayınlanacak programlar için senaryo yazma, program yapma, düzenleme ve yayın yönetimi gibi konuları öğretir. Bu programlar genellikle belgesel, dizi, haber, talk-show, spor yayınları, reklamlar, kısa filmler ve diğer medya içeriklerini kapsar.

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu ne iş yapar?

Radyo ve televizyon programcılığı iş olanakları, mezunların çalışabilecekleri çeşitli sektörleri içerir. Bu sektörler arasında televizyon kanalları, radyo istasyonları, reklam ajansları, yapım şirketleri, film stüdyoları ve diğer medya kuruluşları yer alır. Mezunlar yayıncılar, program yapımcıları, senaryo yazarları, montajcılar, ses ve ışık teknisyenleri, kamera operatörleri, editörler, görüntü yönetmenleri ve diğer görevlerde çalışabilirler.

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Radyo ve Televizyon Programcılığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü dersleri nelerdir?

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyo Programcılığı
  • Televizyon Programcılığı
  • Haber ve Haber Yapımı
  • Medya ve Toplum
  • Görsel İletişim
  • Televizyon Yapımı
  • Radyo Dizaynı
  • Dijital Sinema ve Animasyon
  • Radyo-TV Spikerliği ve Sunuculuğu
  • Medya Hukuku ve Etik

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş