Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper Neden

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper Neden

Cześć! Polonya’da Erasmus yapmak her Türk üniversite öğrencisinin hayali gibidir. Polonya ucuzdur, yaşam kolay ve öğrenci dostu kentleriyle meşhurdur.

Yurtdışı GOOGLE Abone Ol 4213 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Kışları biraz soğuktur ancak yaz gelince dört bir yanında çiçekler açar bu Visula nehri üzerine kurulmuş tarihi barok ülkenin.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. Erasmus sınavına ikinci sınıfta girdim ve Erasmus yapmak için en uygun gördüğüm yıl olan üçüncü sınıfta gittim. Erasmus + programı ile 9 ay boyunca Polonya’da bulunma şansı yakaladım. Aslında ilk başlarda Almanya Mainz Üniversitesini istiyordum fakat ufak çaplı bir araştırma ile Polonya’nın bana maddi açıdan daha uygun olacağını düşündüğüm için Polonya’yı tercih ettim. Üç voyvodalıktan Pomeranya voyvodalığında bulunan Wloclawek isimli küçük bir şehire gittim. Şehirde sadece bir tane üniversite bulunuyor ve ismi Higher Vocational School of Wloclawek. Bölümüm tam olarak uyuşmuyordu fakat yine benzer dersleri aldım. Eğitim fakültesi ve dil bilim dersleri ortak veriliyordu.

Erasmus + programı ile 9 ay boyunca Polonya’da bulunma şansı yakaladım. Polonya’da Erasmus yapmak bana sadece eğitim açısından değil aynı zamanda kültür ve yaşam alanında da çok şey kattı. Farklı bakış açıları geliştirmek ve bir sürü yeni arkadaş kazanmak ise cabasıydı. Polonya’da Erasmus yapmak nasıldır sizinle deneyimlerimi kısaca paylaşmak istiyorum.

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper Neden

Yaşam

Polonya insanı ilk başta soğuk ve muhafazakâr olarak bilinse de aslında bu ön yargıların yanlış olduğunu gördüm. Polonya’da yaşam oldukça kolay, herkes kurallara uyuyor ve oldukça hoşgörülü insanlar. Ancak İngilizce konusunda umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Polonya’ya gitmeden önce biraz Lehçe öğrenmekte fayda var. Kendi deneyimlerime dayanarak insanlar sizin Lehçe konuşma çabanızı çok takdir ediyor ve sevimli buluyor.Polonya’da kafe ve restoran kültürü ise diğer Avrupa ülkelerine çok benziyor. Özellikle kış mevsiminde maksimum akşam 7’de mekânları kapatıyorlar ve şehirler sessizliğe bürünüyor. Karanlığa gömülmüyor çünkü Noel heyecanı tüm ülkeyi sarıyor ve sokakları ışıklandırıyorlar. Marketler ise her ayın 3. Pazarı dışında Pazar günleri kapalı. ( Minik büfeler olan Zabkalar hariç.) Çok çeşitli yemek kültürleri olmadığını düşünmeme rağmen sokak tatları beni oldukça tatmin etti. Zapiekanka ve Nalesnikiyi mutlaka denemelisiniz. Ve benim Erasmus yaptığım şehrin ünlü Zencefilli kurabiyeleri Piernikileri evladiyelik olarak hediye alabilirsiniz.

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper NedenKonaklama

Ben üniversitenin kendi yurdunda konaklamayı tercih etmiştim. Yurtta kalmanın avantajlarından biri tabii ki ucuz olması. Elektrik, su, ısınma dâhil toplam 400 Zloty civarı bir para ödüyordum. Yurtlar karma ve bu nedenle kalabalık ve gürültülü olabiliyor. Mutfağımız ortak olduğu için yemeği istediğimiz zamanlarda yapamadığımız zamanlar mutlaka oluyordu. Ancak sosyalleşme ve dil öğrenme açısından bir süre dingin hayatı Türkiye’de bırakıp uyum sağlamak daha faydalı olabiliyor. Özellikle yurt partilerine ve eğlenceli aktivitelere kolayca katılabiliyorsunuz.

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper Neden

Ulaşım

Polonya’da ulaşım gerçekten ucuz ve rahat. Öğrenci kartı ile aylık abonman yaptırılabiliyor. Böylelikle otobüslere sınırsız binme hakkı alabiliyorsunuz. Polonya’da bilet fiyatları şehirden şehre farklılık gösteriyor. Polonya’da Erasmus yapmanın en büyük avantajlarından biri ise Tren biletlerinin öğrencilere yarı fiyatından satılması. PKP Intercity (Polonya Tren İşletmesi) Polonya’nın en ücra köylerine bile çok uygun fiyatlarla ulaşım sağlıyor.Eğlence

Polonya genellikle Erasmus öğrencileri ve partilemeleri ile bilinen bir ülke. Evet, bu doğru. Ülkede hatırı sayılır miktarda Erasmus öğrencisi bulunuyor. Ne zaman eğlenmek isterseniz mutlaka bir Club’a gidebilirsiniz. Hatta Polonya bodrum katlarında önündeki güvenliklerin beklediği yeraltı öğrenci clubları ile ünlü.Alkol fiyatları gerçekten Avrupa ülke ortalamalarının çok çok altında. Vodkanın ana vatanı Rusya mıdır bilemem ancak Lehler gerçekten alkol konusunda oldukça iddialı. İçinde çim olan Zubrowka, Soplica markasının erikli vişneli vodkaları ve daha binlercesi. Bira ise marketlerde 1 Zloty’den başlarken mekânlarda 5 Zloty’e bulabiliyorsunuz. Ancak Club tarzı yerlerde 15-20 Zloty olabiliyor.

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper NedenEğitim

Polonya’da Eğitim konusunu sona bırakmak istedim. Keza açık sözlü olmak gerekirse eğitim için Polonya’yı tercih etmek biraz komik olabilir. Ben şahsen köklü üniversiteler dışındaki üniversitelerin eğitimlerinin Türkiye’den daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Zaten öğretmenler size oldukça yardımcı olmaya ve notlarınızı yüksek tutmaya çalışıyor. Devam sorunu yaşamadan başka ülkeleri gezip tozabiliyor ve bahane olarak ben Erasmus öğrencisiyim diyebiliyorsunuz. Geçenlerde Netflix Polonya menşeili ‘’Sexify’’ isimli bir dizi izledim anılarım tazelensin diye. Lehçe duymayı özlemişim. Dizide Erasmus! İsminde bir karakter bile var ve ne sorulursa sorulsun I AM ERASMUS cevabını veriyor. Hah işte Polonya’da eğitim tam olarak öyle.

Polonya’da Erasmus Yapmak İçin 5 Süper Neden

Polonya’da Erasmus yapmak bunları yazarken bile hala gülümseyebilmektir. Biletinizi alın ve hiç düşünmeden koşarak gidin. Dzięki!

Polonya Erasmus öğrencilerini çok güzel karşılıyor. Erasmus yapma fırsatınız olmasa bile diğer ülkelere dil okullarına gidebilirsiniz. Malesef 100 Euro bile 1500 TL'den fazla ederken hibe veya burs almanız yararınıza olacaktır. Vize işlemlerini kendinizin yapmasına gerek yoktur, eğitim danışmanlık şirketlerinden bilgi alın! Türkiye'den her yaz özellikle uçak bileti parası olan öğrenciler gönüllülük hizmetleri ile yurtdışına gidiyor. Bence siz de gidebilirsiniz. Polonya genel olarak öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke özellikle Erasmus için. Bence hemen vize başvurusunda bulunun:)

Higher Vocational School of Wloclawek

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.