Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

Her zaman bilimin kazanacağına inancımız devam edecek. Başarıları ile gözlerimizi dolduran 11 Türk bilim kadınını anlatırken bilime olan inancımız yükseliyor.

Eğitim 8555 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Özellikle Tıp, fizik ve teknoloji alanındaki en başarılı bilim insanları arasına giren ve bizi dünya çapında gururlandıran başarılı kişileri sizlere sunmaktan onur duyuyoruz. Başarı hikayelerini okuyarak, imkansızı gerçekleştirme çabalarını sizde takdir edeceksiniz, buna eminiz.

1. Canan Dağdeviren


Canan Dağdeviren, 2007 yılında Hacettepe Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Malzeme bilimi alanında yüksek lisansına devam etti. Buradan mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile University of Illinois’de doktora yapma fırsatı yakaladı. Giyilebilir teknolojiler ve yeni nesil elektronik devreler üzerine çalışmalarını yürüten Canan Dağdeviren, cilt kanserini kısa süre içerisinde teşhis eden bir sensör geliştirdi. Aynı zamanda tıp teknolojisi alanında da pilsiz çalışan bir kalp çipi cihazı geliştirdi. Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanları listesinde yer alan Canan Dağdeviren, motivasyonunun düşük olduğu zamanlarda Atatürk’ten ilham aldığını belirtmektedir.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

2. Özlem Türeci


Özlem Türeci pandemi döneminde en çok adını duyduğumuz Türk bilim kadını. Tüm dünyaya umut olan Koronavirüs aşısının geliştirildiği Biontech şirketinin kurucuları arasında yer alıyor. Aynı zamanda eşi Uğur Şahin ile birlikte kanser tedavisi için de bilim insanlarına umut kaynağı oldu. Dünyada önemli bilim insanları arasında yerini alan Özlem Türeci’ye ne kadar çok minnettar olsak az belki de. Saarland Üniversitesi mezunu olan Türeci, Uğur Şahin ile 2002 yılında evlendi. Bundan sonraki süreçte de bilime katkı sağlayacak olması bize mutluluk veriyor.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

3. Burcu Özsoy Çiçek


1976 yılında Gaziantep’te doğan Çiçek, Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi-Fotogrametri mühendisliği bölümünde lisansını ve yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam eden Burcu Özsoy Çiçek, San Antonio Teksas Üniversitesi’nde katıldığı bir araştırma topluluğu ile birlikte Antarktika’ya gitti. Burada akademik çalışmalarına devam eden Çiçek, Antarktika araştırmaları için kurduğu bir topluluğun da başkanı konumunda.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını


4. Berna Sözen


Berna Sözen, Akdeniz Üniversitesi biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Master’ını Southampton Üniversitesinde tamamladı. Cambridge Üniversitesi ile yürüttüğü çalışmalarda ise başarılı sonuçlar elde etti. Sözen, erken aşamadaki embriyoyu modelleme çalışmaları yürütmektedir. Sözen’in geliştirdiği yumurta olmadan yapay embriyolar oluşturduğu bu teknik dünya çapında büyük ses getirmiştir.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

5. Naşide Gözde Durmuş


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji bölümünden mezun olan Gözde Durmuş, Fubright bursu ile ABD’ye gitti. Stanford Üniversitesinde araştırmacı olarak göreve başlayan Durmuş, MIT’nin dergisinde biyolojide çığır açan liderler listesine girmeyi başardı. Tıp teknolojisini kullanarak herkesin elde edebileceği aletler üzerine çalışmaktadır. En iyi Türk bilim kadınları arasında yer almayı şüphesiz ki başarıyor.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

6. Feryal Özel


Türk bilim kadınları arasında en tanınan kişilerden biri olan Feryal Özel, Columbia Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik ve Fizik bölümünü okul ikincisi olarak bitirmiştir. İsviçre’de yüksek lisans eğitimini aldıktan sonra Harvard Üniversitesinin Doktora programına kabul edilen Özel, Astrofizik alanında çalışmalarına devam etmiştir. Karadeliğin fotoğrafının çekilmesinde önemli rolü vardır. Astrofizik alanında bir çok ödüle değer görülen ve en başarılı bilim insanları ile çalışma fırsatı yakalayan Özel, Arizona Üniversitesi’nde Nötron yıldızları ve kara delikler alanında araştırmalarına devam etmektedir.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını


7. Duygu Özmadenci


Lise hayatına Galatasaray’da başlayan Duygu Özmadenci lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamlamıştır. Master ve doktorasını Fransa’da tamamlayan Özmadenci, Tıp alanında yumurtalıklardaki kanser hücrelerini protein ile tedavi yöntemi üzerine çalışmaktadır. ABD’de her yıl sadece 10 bilim insanına verilen bir ödüle de layık görülmüştür. Ülkemizin kadın bilim insanları arasında en başarılı kişilerden biridir.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

8. İvet Bahar


İvet Bahar, Boğaziçi Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fiziksel kimya alanında doktorasını yapmıştır. Unesco bursu ile Pittsburgh Üniversitesine giden Bahar, burada Ordinaryus Profesör ünvanını almıştır. Halen bu üniversitede araştırmalarına devam etmektedir. Ülkemizin başarılı ve ünlü bilim kadınları arasında yer almaktadır.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

9. Betül Kaçar


Betül Kaçar, Marmara Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan sonra Emory Üniversitesi’nde doktora programına başladı. Evrim ve Astrobiyoloji alanlarında çalışmalarını yürüten Kaçar, Aynı alanlardaki çalışmalarını NASA’da sürdürmeye devam etti. NASA tarafından bir çok kez ödül aldı. Harvard Üniversite’sinde bir araştırma topluluğuna öncülük etti.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını


10. Hatice Zora


Hatice Zora “beyinde dil ve duygu gelişimi” konulu araştırmalarından dolayı İsveç’te Kraliyet Hanedanı ödülüne layık görülmüş bir Türk bilim kadını. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlayan Zora, yüksek lisans için Luda Üniversitesinden kabul almıştır. Hatice Zora sinir bilimi ve dil bilimi üzerine çalışmalar yürütmektedir. En ünlü bilim kadınları arasındadır.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını

11. Esen Şefik


Yale Üniversitesi mezunu Esen Şefik, maddi zorluklarla karşılaşır ancak, kadın bilim insanlarının daha çok başarılı olabileceğini kanıtlamak için Harvard Üniversitesi’nde doktoraya başlar. Dünyaca ünlü dergilerde çalışmaları yayınlanan Şefik aynı zamanda en başarılı Türk bilim insanları arasında yer almaktadır.

Kariyerlerinde En Başarılı 11 Türk Bilim Kadını


İçeriği Paylaş