Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü nedir, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1332 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü nedir?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi hastalıkları, yaralanmaları veya fonksiyon bozukluklarından kaynaklanan fiziksel sorunları tedavi etmek için gereken becerileri öğreten bir sağlık bilimleri bölümüdür. Fizyoterapi, hastaların fiziksel işlevlerini iyileştirmek veya geliştirmek için çeşitli egzersizler, hareketler, manuel terapi, elektroterapi, ultrason ve ısınma gibi tedavi yöntemlerini kullanır. Rehabilitasyon ise, bir kişinin fonksiyonlarını geri kazandırmak veya iyileştirmek için çeşitli terapi teknikleri kullanır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü öğrencileri, insan anatomisi, fizyolojisi, patolojisi, rehabilitasyon ve fonksiyonel hareketler gibi konularda kapsamlı bir eğitim alırlar. Ayrıca, öğrenciler, kas-iskelet sistemi hastalıkları, sinir sistemi yaralanmaları, solunum bozuklukları, kardiyovasküler hastalıklar ve nörolojik bozukluklar gibi birçok sağlık sorununu tedavi etmek için gereken teorik ve pratik becerileri de öğrenirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mezunu ne iş yapar?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon mezunları, sağlık sektöründe çeşitli yerlerde çalışabilirler. Bu yerler arasında hastaneler, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, spor klinikleri, özel klinikler, özel okullar, huzurevleri ve işyerleri yer alabilir. Mezunlar, kas-iskelet sistemi, sinir sistemi ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra yaşlılık, obezite ve diğer sağlık sorunlarından kaynaklanan hareket bozukluklarını tedavi ederler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce) (Burslu) 5+0 442.40489 63379
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu) 5+0 426.75470 78002
Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu) 3+0 417.09300 87617
İstanbul Medipol Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce) (Burslu) 9+0 413.16421 91831
Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 120+3 407.57365 97777

2023 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü dersleri nelerdir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Tıp Bilimleri
  • Anatomi
  • Fizyoloji
  • Biomekanik
  • Nörolojik Rehabilitasyon
  • Ortopedik Rehabilitasyon
  • Kardiyopulmoner Rehabilitasyon
  • Çocuk Rehabilitasyonu
  • Sporda Rehabilitasyon
  • Fizyoterapi Modaliteleri

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş