Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

En iyi oyun şirketlerini aslında çocukluğumuzdan beri hepimiz biliyoruz. Çünkü Sims, Pes, Fifa, Max Payne ve Mario gibi oyunlarla büyüyen bir nesiliz.

Gaming 5667 Güncelleme: 1 ay önce 1 ay önce

Video oyunları, modern dünyanın en büyüleyici ve etkileyici sanat formlarından biri haline geldi. Dijital dünyaların kapılarını aralayan, hikayeler anlatan ve milyonlarca insanı bir araya getiren bu büyülü dünya, ardında yaratıcılık ve inovasyon dolu bir endüstriyi barındırıyor. Bu endüstrinin kalbinde ise, hayalleri gerçeğe dönüştüren, bizi saatlerce ekran başında tutan oyun şirketleri yer alıyor.

Sizler için dünyanın en iyi oyun şirketleri listesi hazırladık. İyi okumalar..

Nintendo

Oyun kartları üreticisi olarak 1889 yılında Japonya’da kurulan Nintendo’nun hikayesi baya uzun. 1979 yılında video oyunları sektörüne adım attıkları zamandan itibaren dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olarak tanınıyor. Fusajiro Yamauchi tarafından kurulan şirketin bugünkü yaklaşık net değeri 85 milyar doların üstünde seyrediyor. Neredeyse hepimizin bildiği Süper Mario ve Pokemon oyunlarının yaratıcısı olan kuruluş, birçok farklı oyunlarda da en iyi olmayı başarıyor.

Genel merkezi Kyoto’da (Japonya) bulunan şirketin Washington, Grobostheim, Melbourne, Seul, Paris ve Çin’de büyük ofisleri bulunmaktadır.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Ubisoft

Fransız kökenli Ubisoft Company, 1986 yılında Guillemot ailesinin 5 kardeşi tarafından kurulmuştur. Vikipedi verilerine göre 28 ülkede devasa oyun stüdyoları bulunan şirket, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük 3 oyun yapımcıları arasına da girmiştir. Dünyanın en iyi oyun şirketleri arasında bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren Ubisoft’un Assassin’s creed, Far cry, Just dance ve Tom Clancy gibi tanınmış oyun serilerinin yaratıcısı olduğunu biliyoruz.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Sony

Dünyanın en büyük oyun konsolu üreticisi olan Sony, Tokyo’da 1946 yılında tüketici elektroniği pazarına girerek kurumsal hayatına başlamıştır. Aynı zamanda dünyanın en iyi oyun şirketleri arasında birinci veya ikinci sıralarda gidip gelen bir kuruluş konumundadır. Playstation 5 piyasaya sürüldükten sonra şirket, 30 milyar doların üzerinde gelir elde etmiştir.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Konami

1969 yılında Kagemasa Kozuki tarafından kurulan Osaka (Japonya) merkezli şirket, eğlence, video oyunları, anime ve oyun makineleri alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. “Pes atmak” deyimini hayatımıza sokan Konami şirketinin en bilinen oyunu Pro Evolution Soccer serisidir. Aynı zamanda Konami şirketinin kumarhane ve sağlık sektörlerinde de faaliyet gösterdği biliniyor. Vikipedi verilerine göre Dünyanın 20. en büyük oyun şirketi olarak gösterilmektedir.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Epic Games

Epic Games 1991 yılında Tim Sweeney tarafından Kuzey Carolina’da kuruldu. Çin, Kore, İngiltere ve Japonya’da yan kuruluşları bulunan ve dünya çapında hizmet veren bir şirket olarak biliniyor. Mobil oyun şirketleri arasında da en üst sıralarda bulunan Epic Games’in en ünlü oyunlarından biri Fortnite olarak değerlenmiştir.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Gameloft

1999 yılında Michel Guillemot tarafından kurulan Gameloft Fransa merkezli bilgisayar ve mobil platformlara oyun geliştiren bir şirkettir. En iyi mobil oyun şirketleri arasında bulunan Gameloft aynı zamanda dünya çapında birçok ödüle de sahiptir. Bilgisayar oyunlarını mobil platformlara uyarlayıp pazarlamasıyla en iyi oyun şirketleri arasına girmiştir.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Zynga

2007 yılında kurulan Zynga Games’i aslında birçoğumuz tanıyoruz. Peak Games’i satın alarak Türkiye’deki oyun pazarına da dahil olan şirket, oyun şirketleri yatırımlarına da devam etmektedir. San Francisco merkezli olan Zynga, zamanının en popüler oyunlarından biri olan FarmVille ile 65 milyon kişiye ulaşmıştır. Online olarak web sitesinden de oyunlara izin veren şirket, mobil oyun şirketleri arasında zirve sahibi olarak biliniyor.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

İnceleyin: Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

Rockstar Games

Rockstar Games, Take-Two İnteractive şirketine bağlı olarak New York’ta kurulmuştur. 1998 yılında Sam House, Dan Houser, Terry Donovan, Jamie King ve Gary Foreman tarafından kurulan şirket serbest dolaşımlı açık alan oyunları arasındaki Dünyanın en iyi oyun şirketleri arasında yer almaktadır. 2020 yılı verilerine göre şirket, 17 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip. GTA oyun serilerinin yanı sıra Max Payne gibi en çok oynanan oyunların yaratıcısı konumunda ve değeri gittikçe artan trend göstermektedir.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Sega

Kuruluşu 1960’lı yıllara dayanan Sega, Japonya’da Martin Bromley, Irving Bromberg, Richard Stewart tarafından kurulmuştur. Periscope isimli jeton oyunu ile kurumsal hayata başlayan video oyunu şirketi, oyun konsolu piyasasında Nintendo ve Sony’e rakip oldu.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

İnceleyin: En İyi Mobil Dövüş Oyunları

Electronic Arts

EA Games’i futbol tutkunları iyi bilir. Fifa serisinde yıllardır boy gösteren şirketin değeri gittikçe artmaktadır. Kaliforniya merkezli Electronic Arts, en değerli oyun şirketleri arasında bulunuyor. 1982 yılında Trip Hawkins tarafından kurulan EA, Fifa serisinin yanı sıra Need for speed, Sims ve Battlefield gibi bilinen oyunlarında sahibi konumundadır.

Daha önce yazdığımız Gaming konulu Fifa Serisinin Tarihsel Gelişimi makalesini de okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Dünyanın En İyi Oyun Şirketleri

Roblox

Roblox, sadece bir oyun platformu olmanın ötesinde, kullanıcılarının kendi oyunlarını yaratıp paylaşabildikleri devasa bir çevrimiçi evren sunar. 2006 yılında kurulan bu platform, çocuklar ve gençler arasında özellikle popülerdir ve kullanıcıların birbirleriyle etkileşimde bulunmasına, kendi oyun dünyalarını oluşturmasına olanak tanır. Roblox'un sunduğu bu benzersiz yaklaşım, onu sadece bir oyun şirketi olmaktan çıkarıp, yaratıcılığı ve topluluk oluşturmayı teşvik eden bir fenomene dönüştürmüştür.

Tencent Holdings Limited

Çin merkezli Tencent, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biridir ve WeChat gibi sosyal medya uygulamalarının yanı sıra, çeşitli dijital hizmetler ve ürünler sunar. Oyun sektöründe, Riot Games (League of Legends'ın arkasındaki firma) ve Supercell (Clash of Clans ve Clash Royale gibi oyunların geliştiricisi) gibi önemli şirketlerin büyük hisselerine sahiptir. Tencent, global oyun pazarında önemli bir oyuncu olmanın yanı sıra, yenilikçi teknolojiler ve oyunlar geliştirerek sektörü şekillendirmeye devam ediyor.

Activision Blizzard

Call of Duty, World of Warcraft ve Overwatch gibi kült oyunların arkasındaki güç olan Activision Blizzard, dünya çapında milyonlarca oyuncuya hitap eden efsanevi oyun serileriyle tanınır. 2008 yılında Activision ve Blizzard Entertainment'ın birleşmesiyle kurulan bu şirket, oyun dünyasının en saygın ve başarılı geliştiricilerinden biri olarak kabul edilir. Yüksek kaliteli grafikleri, derin hikaye anlatımı ve yenilikçi oyun mekanikleriyle, Activision Blizzard oyunları, oyuncular arasında yüksek bir takdir ve sadakat uyandırmayı başarmıştır.

İnceleyin: En İyi FPS Oyunları

Bandai Namco Entertainment

apon oyun şirketi Bandai Namco, Pac-Man, Tekken ve Dragon Ball serisi gibi ikonik oyunlara imza atmıştır. Anime ve manga dünyasından uyarlanan oyunlarıyla da tanınan Bandai Namco, Doğu ve Batı kültürlerini bir araya getiren oyunlarıyla global bir hayran kitlesine sahiptir. Şirket, oyunculara unutulmaz hikayeler ve karakterler sunarak, eğlencenin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

NetEase

Çin'in önde gelen internet ve oyun şirketlerinden biri olan NetEase, mobil ve PC oyunları konusunda geniş bir portföye sahiptir. Fantasy Westward Journey, Knives Out ve Rules of Survival gibi başarılı oyunlar, NetEase'in yenilikçi yaklaşımını ve pazardaki gücünü göstermektedir. Ayrıca, Blizzard Entertainment ile iş birliği yaparak World of Warcraft, Hearthstone ve Overwatch gibi oyunların Çin'deki dağıtımını üstlenmiş, bu sayede global oyun sektöründe önemli bir rol oynamıştır.

İçeriği Paylaş