Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Valorant’ta Zafer Kazanabilmek İçin En Etkili Seçimler

Valorant’ta Zafer Kazanabilmek İçin En Etkili Seçimler

Sizlerle biraz oyunlar hakkında konuşalım mı? Bomba temalı, takım tabanlı ve taktik nişancı oyunu olan Valorant’ta zafer kazanmak için birçok yol izlenebilir.

Gaming 7765 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Farklı ülke ve kültürleri temsilen çeşitli yeteneklere ve hikâyelere sahip kahramanlarla 5 kişilik takım oluştururken bile, rakibinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Farklı harita seçenekleri ile, seçeceğiniz ajan ve silahları belirlemenize etken olan, çok zekice kurgulanmış bu bilgisayar oyununda size avantaj sağlayacak seçimler nedir gelin inceleyelim.

1. Ajan seçme penceresinde acele etme!

Valorant’ın bir takım oyunu olduğunu söylemiştik. Birbirinden farklı birçok yeteneğe sahip çeşitli ajanların, elbette 5 kişilik bir takımda rakip takıma ve haritaya göre avantajı ve dezavantajı olacaktır. Zaten bu bilgisayar oyunu da bize ajanları belli bir nitelik adı altında sunuyor. Öncü, gözcü, düellocu, kontrol uzmanı. Karakterlerin bu özelliklerini görmezden gelip kostümü ya da sadece skillleri (yetenek) için ajan seçip kilitlemen ilk yanlışın olur. Yüksek ihtimalle takım arkadaşların bu acele seçiminden dolayı seni biraz fırçalayabilirler (e tabi sesli sohbet diye bir şey var). Demem o ki; konuş, danış ve elinden geldiğince fazla ajanla antrenman modunda alıştırma yap. Ne kadar karaktere hakim olursan, takımın için o kadar avantaj sağlarsın.

Valorant’ta Zafer Kazanabilmek İçin En Etkili Seçimler

2. Savunma ya da saldırıda başlamayı avantaja çevir

5’er kişilik iki takım, canlı canlı 10 adet insan demek. Bana sorarsan bu tarz taktik oyunlarında konsantre olacağın en temel şey, rakibindir. Rakibini ne kadar tanırsan zafere o kadar yakınsındır. Oyun savunma ve saldırı olmak üzere iki etaptan oluşuyor. Belli bir skordan sonra bölgeler değiştiriliyor, Saldırıdaki savunma, savunmadaki de saldırı konumuna geçiyor.

SALDIRI’da başladıysan: Satın alma evresinde takım arkadaşlarınla birlikte nereye ve ne hızla saldıracağınızı kilitli duvarlar açılana kadar planlayabilirsin. Ardından bu plana sadık kalıp, oyun içerisinde yine takımınla haberleşmen, bilgi vermen çok çok önemli. “İnfo”lu oynayan takımlar her zaman öndedir. Bunun için oynadığın haritadaki bölge isimlerine de hakim olsan hiç fena olmaz. Rakip takımda hangi ajanların hangi bölgeyi tuttuğuna dikkat et, bir sonraki el için sana fikir verecektir.


Saldırıdaysan rakibinin doğduğu alana yakın olan A,B ya da C bölgelerinden birine bomba kurman gerekiyor demektir. Spike’ı (Bombayı) taşıyan ajanın yalnız gezmesine ve önden gitmemesine dikkat et. Senden çok uzakta bir yerde bombanın düşmesini ve rakiplerinin onu almaman için avantajlı bir oyun kurmasını istemezsin. Amacın net! Takımınla beraber Spike’ı kur, belirlenen süre kadar onu koru ve BUMM! Artı bir Sayı.

SAVUNMA’da başladıysan: Acele etme! Yapılacak şey belli, sana doğru ya da takım arkadaşlarının koruduğu bir diğer bölgeye doğru gelmekte olan bir rakip var ve amaçları bomba kurmak. İlk etaplarda sakin kalıp, rakibinin taktiklerini ve oynayış biçimlerini çözmen savunmada oynayacağın diğer etaplar için çok önemli.

Takım arkadaşlarınla satın alma evresinde paylaşacağınız bölgeler yine oynadığınız ajanın yeteneklerini baz alarak olmalı. Koruduğun bölgeye çok sayıda düşman geliyor ise hemen “info”nu ver ve geri çekil, erkenden ölmen hiç bir işe yaramaz. Tabi bir “Tarkan” edasıyla 5 kişiye birden göğüs de gerebilirsin. Ama benim önerim bırak Spike’ı kursunlar, takım arkadaşların da gelince sayı eşitliği ile çok daha planlı ve stratejik hamlelerle kurulan Spike’ı çözebilir ve eli kazanabilirsin! Şunu da belirtmek isterim, en etkili zafer hamlelerinden biri de Spike’ı taşıyan ajanı öldürüp bombanın alınmasını ve kurulmasını önlemektir!

Valorant’ta Zafer Kazanabilmek İçin En Etkili Seçimler

3. Satın alma aşamasına özen göster

Valorant’ta zafere yakın savaşmanın en kestirme yolu, mühimmat seçimlerin ve ekonomini iyi kullanmandır. Yakın, uzak keskin nişancı özellikli silahlarını seçtiğin ajana göre değerlendirerek satın almalısın. Ve kendini bir sonraki ele muhakkak biraz para ayırarak en iyi silahını ve kalkanını çekebilecek konumda tutmalısın.

Her ajanın satın alma aşamasında kendine has yeteneklerini de aktive edersin. Alacağın skill (yetenek) ve adetlerini iyi seçmek, oyun sırasında ajanının özelliklerini kullanabilmen demektir. Silahları tanıman ve hakim olabilmen için yine oyun öncesi poligonda denemen tavsiye edilir. Pompalı ile oynayıp uzak noktadan bir rakibi düşürme şansın çok düşük olacağı gibi, haritada konumlanacağın uygun bir yerin yok ise, keskin nişancı tüfeklerine de boşa para harcamış olursun. Üstelik sen öldüğünde düşürdüğün silahı rakip takım alabiliyorken, satın alma sürecinde tüm bunları değerlendirmen çok önemli.

Takımın açken sen tok savaşamazsın. Takımındaki her ajanın silah alabilirlik durumunu kontrol et ve fazla paran var ise paylaş. Bu bilgisayar oyununun en sevilen özelliklerinden biri de takım arkadaşlarından silah isteyebilmen. Oyunun sunduğu tüm bu özellikleri kullanarak, favori silahını ve tam kalkanını alabildiğin müddetçe, vurma kabiliyetin de iyiyse, rakibi öldürmen kaçınılmaz.

Valorant’ta Zafer Kazanabilmek İçin En Etkili Seçimler

4. Takım Arkadaşların ve Rakibine saygı duy.

Unutma, bir sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı sevilir. Bazen oyunun da heyecanı ve hırsı ile kendine engel olamayan ve kırıcı konuşan takım arkadaşların ya da rakiplerin olabilir. Hatta bu sen de olabilirsin. Ama Zafere tek başına ulaşamazsın. Takımı sırtlasan bile alacağın keyif, aynı olmayacaktır. Olabildiğince yapıcı ve birleştirici gücünü de kullanarak takımına moral vermen ve onlarla iyi anlaşman hem daha çok eğlenmeni hem de zafer kazanmanı sağlayacaktır. Bu taktikle çok uzaklarda hiç bilmediğin hayatlara sahip yeni arkadaşlar edinebilirsin. Senin yeteneğin de bu olsun. Bana inan! O zaman Valorant’ta şimdiden iyi eğlenceler.

Bir anda en iyi bilgisayar oyunları arasına giren Valorant’ı bu seçimlere göre oynadığın takdirde başaramamanın imkanı yok.


İçeriği Paylaş