Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kargo Eğitimi Nedir?

Kargo Eğitimi Nedir?

Günümüz dünyasında dijitalleşmeyle birlikte özellikle kargo ve kargo taşımacılığı da önemli bir yer kaplıyor.

Eğitim GOOGLE Abone Ol 835 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Günümüz dünyasında dijitalleşmeyle birlikte özellikle kargo ve kargo taşımacılığı da önemli bir yer kaplıyor. Dijitalleşmeyle birlikte gelen internette yapılan dijital alışverişlerin taşıma ve kullanıcılara iletimini çeşitli kargo firmaları yürütüyor. Aynı zamanda dijitalleşmeye ayak uyduran kargo firmaları kargo takip özelliğini kullanıcılarına sunuyor. Bu doğrultuda şunu söyleyebiliriz ki MNG kargo takip ve PTT kargo takip gibi kelimeler 2022 senesinde en çok aranan kelimelerdendir. Gerek markalar bir firmayla anlaşma yapıyor gerek ise kendi kargo şirketlerini kuruyorlar. Bu ortamda da kargoculuk mesleği günümüz dünyasında ve hayatımızda büyük bir yer kaplıyor.

Kargoculuk mesleğinde kargo şirketleri işçi kalitesi için işçi alımı yaparken bazı kriterleri kendileri belirliyor. Özellikle çalışanlarında yetkinlik bakımından güçlü ve başarılı iş sonuçlarına ulaşmayı hedefleyen adaylar arayan kargo şirketleri bunun için bu yönde çalışan bulmak adına kendi akademilerini kuruyorlar.

Daha kalifiye halinde çalışan aramaktansa, çalışanlarını ve işe almak için seçilen kişileri daha önceden eğitmek için kendi ‘eğitim akademileri’ni kuran kargo şirketleri, bu doğrultuda çalışmada kalite ve özellikle kargo paketleme, ulaştırma hızını artırmayı hedefliyor.

Türkiye’de Kargo Eğitimi

Bu doğrultuda ülkemizde MNG Kargo ve PTT Kargo gibi önde gelen bazı kargo şirketlerinin kurdukları kargoculukta eğitim akademileri, kargo eğitiminin en önde gelen şirketleri arasında da yer alıyor.

Kargo şirketleri kurdukları bu akademilerle kendilerine çalışan eğitiyor. Bu bakımdan hem çalışanlarını kendileri buluyor ve eğitiyorlar, hem de akademiden gelen çalışanlar belirli bir deneyim kazanmış olarak iş başına geçmiş oluyorlar.

Kargo Şirketlerinin Kendi Akademileri

Türkiye’deki özellikle PTT ve MNG kargo gibi ülke genelinde hizmet durumunda olan geniş ve büyük kargo şirketleri kendi kurdukları akademilerde eğitim veriyor.

Kargo firmalarının şube ve acentelerinde görev alacak çalışanlara Türkiye’deki yaklaşık tüm şubelerinde kurdukları akademilerle işbaşı eğitimi veriliyor ve aynı zamanda günlük kargo operasyonlarının gerçekleştiği bu şubelerde eğitim alan çalışanlar eğitim sınıflarında teorik becerilerin yanında bir de operasyonun içinde bire bir uygulama yapma şansı bularak mesleki becerilerini de geliştiriyor.

Teorik ve uygulama eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve bazı görevler özelinde işbaşı eğitim sonundaki yeterlilik sınavlarını başarıyla geçen çalışan adayları akademiden mezun olarak çalışacakları şube ya da acentelerde iş gücüne dâhil oluyorlar.

İnsan kaynaklarıyla birlikte ve bundan sonra kargo şirketlerinin en önemli parçaları ve yatırımlarından biri olan teknoloji, eğitim faaliyetlerinde akademilerde de sıkça, son derece aktif ve üst düzeyde kullanılıyor.

Sadece MNG Kargo içinde Türkiye genelinde 850’nin üzerindeki lokasyonda görev alan ve 10 bin çalışanın üstündeki tüm şirket çalışanlarına şirket bilgisayarı, el terminalleri ve internet destekli her türlü cihazdan mobil destekli eğitim portallarına erişim olanağı sunuluyor.

MNG Kargo ve PTT Kargo’nun yanında birçok farklı kargo şirketlerinde de yer alan bu internet ve mobil destekli eğitim portallarında sunulan interaktif eğitim içerikler yer alıyor. Bu interaktif içeriklerde bire bir çalışanların rol aldığı işbaşında çekilen eğitim videoları da profesyonel araç, gereç ve yazılımlar kullanılarak tamamen kargo şirketlerinin iç kaynakları ile eğitim ekibi tarafınca üretiliyor.

MNG Kargo gibi bazı kargo şirketlerinin akademi eğitimlerinin içinde eğitim portallarında bunlara ek olarak mobil oyunlaştırma uygulamaları ve bunun gibi uygulamalar ile akademide eğitim gören çalışanların eğlenerek öğrenmeleri sağlanıyor ve çalışanların eğitim sürecinde keyif almaları sağlanıyor.

Kargo Akademilerinin Eğitim Anlaşmaları

Kargo şirketleri bu eğitimlerde Türkiye’deki üniversiteler, dernekler ve eğitim danışmanlık kuruşları ile de iş birliği yapıyor. Bu yapılan işbirliği ile birlikte kurum dışı da alınan eğitimlerle birlikte çalışanlar işlerinde daha iyi ve farklı eğitim seçeneklerini de görmüş oluyorlar.

Genellikle kargo şirketleri eğitim akademilerinde yükselme odaklı bir eğitim anlayışı güdüyor. Bu bakımdan kargo şirketleri eğitim ve akademi sürecinde eğitim almak, çalışan olmak ve hali hazırda çalışır durumdaki kişilere ‘Yeni mezun’ programlarından ‘yöneticiliğe ilk adım’ programlarına, ‘yönetici geliştirme’ programlarından ‘koçluk’ programlarına kadar geniş bir skalada düzenlenen ve planlanan eğitim planları sunuyor.

Sunduğu bu eğitimler ile birlikte çalışan adaylarını ve çalışanları mesleki ve kişisel gelişim yolculuklarında en iyi şekilde destekleyen kargo şirketleri, kargo eğitimi bakımından kendi alanlarında rakiplerine göre de en iyi eğitimi vermeye çalışıyor.

Kargo şirketleri sundukları eğitimin kapsadığı içeriklerin piyasaya, firmaya ve kişisel gelişime uygun olmasına dikkat ediyor ve bu doğrultuda kargo akademilerini yürütüyorlar.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 1
Beta avatar

Beta

1 yıl önce

İlkokulumuzda iş bankasının açtığı satranç sınıfında satranç oynardık. Teşekkürler

Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.