Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hangi Bölümü Seçmeliyim? Yeteneklerinizi Keşfetme Rehberini İnceleyin!

Hangi Bölümü Seçmeliyim? Yeteneklerinizi Keşfetme Rehberini İnceleyin!

Üniversite tercihlerinde hangi bölümü seçmeliyim diye düşününenlere rehber niteliğinde bir içerik hazırladık. Sizlere çok yardımıcı olacak bu rehberi okuyun!

YKS 2024 2366 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kendinizi ve güçlü yönlerinizi keşfedin

Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Bu yüzden kendi kararlarınızı verirken ilgi alanlarınızı, hobilerinizi ve mutlu olduğunuz konuları ön planda tutmaya özen gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağım diye kendinize sorun! Ve elinizdeki kağıt kalem alın. Şimdi yazmaya başlayabilirsiniz.

  • Ortaokulda ve lisede başarılı derslerim hangileriydi?
  • Ortaokul ve lisede ilgi alanlarım nelerdi?
  • İnternette veya herhangi bir yerde en çok ne okumaktan hoşlanırım?
  • Alanında uzman 3 idol kişim kim?
  • Boş zamanlarımda hangi hobiler ile ilgilenirim?
  • En hoşlanmadığım konular veya hobiler nelerdir?
  • Sosyal ortamlarda arkadaşlarımdan sıkıldığım onların konuştuğu konular nelerdir?

Şimdi artıları mızı ve eksiklerimizi bir kağıt kaleme yazdık. Bu artıların hız ve eksiklerimiz ile uyuşan veya uyuşmayan bölümleri de buraya eklemeliyiz. Az çok kafanızda bir şeyler belirdi değil mi? O zaman doğru yoldasınız demektir.

Hangi değerler ve prensipler sizin için önemli?

Bölüm seçerken En dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de o bölümün niteliklidir. Örneğin sağlık ile alakalı bir bölüm seçtiniz. Kan görünce bayılan biri sizce sağlık ile ilgili herhangi bir bölüm okuyabilir mi? Bu zamana kadar hep sınavlara çalıştınız. Ancak kendinizi yeteri kadar disiplinli görmüyorsunuz. Sizce doktor olabilmeniz mümkün mü? Veya son derece üşengeç ve oturduğunuz yerden kalkmayı sevmeyen birisiniz. Sizce bir üretim mühendisi olabilmeniz mümkün olur muydu?

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak bölüm seçiminizi en iyi şekilde yapmanızı öneriyoruz. Universitenitanit.com'da bölümler ile alakalı her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak üniversite bölümleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Potansiyel bölümler hakkında daha fazla bilgi edinmek için nasıl bir araştırma yapabilirsiniz?

Sınava hazırlık sürecinde mutlaka denk gelmişsinizdir. Son 10 yılın en popüler meslekleri, gelecekte en çok para kazanabileceğiniz meslekler veya en çok atama alan meslekler gibi terimleri duymuşsunuzdur. Geleceğinizi ne yapmak istediğinize karar verme noktasında önemli bir adımdır. Bu kriterleri tekrar bir kağıda yazabilir ve artı yönlerini eksi yönlerini çıkartabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisi'nin her yıl güncellediği Univeri, bu noktada size yardımcı olacaktır. Univeri’ye girerek hangi bölüm mezunları kaç para maaşla işe başlamışlar, mezun olduktan sonra hangi süre içerisinde iş bulmuşlar veya O bölümden mezun olan kişilerin % kaçı mesleğini yapıyor, öğrenebilirsiniz.

İş İmkanları ve istihdam trendleri

Biliyorsunuz ki üniversite okumak son derece önemli bir kazanımdır. Ancak, mezun olduktan sonra iş bulabilmek son derece önemlidir. Bu yüzden iş ilanları sitelerine girerek şirketlerin, en çok hangi pozisyonlarda insan kaynağına ihtiyaç duydukları, hangi bölüm mezunlarını tercih ettikleri ve Bu şirketlerin hangi şehirlerde faaliyet gösterdiklerini öğrenebilirsiniz.

Meslek rehberini inceleyin!

Son dönemlerde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte mühendislik, tıp, biyokimya veya yapay zeka alanında çalışan açığı doğmuştur. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak bölüm tercihinizi yapabilir, burada çalışan kişilerden yardım alabilirsiniz.

Mentörler ve danışmanlık

Üniversite tercihleri sizin bir nevi geleceğinizi belirlemektedir. Bu yüzden son derece titizlik ve dikkatle yapılması önerilmektedir. Üniversite öğrencileri, eğitim aldığınız okuldaki öğretmenler veya dershanelerdeki öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz.

Aynı zamanda kendi araştırmamızda yapmak, bazı noktalarda karar vermek ve geleceğinizi şekillendirmek sizin elinizde olacaktır, bunu unutmayın.

Deneme ve staj fırsatları

Endüstri mühendisliği bölümünü tercih edeceğinizi varsayalım. Genel olarak endüstri mühendisliği bölümünde üretim ve yönetim stajları bulunmaktadır. Bu stajları tercih edeceğiniz bölümün internet sitesinden inceleyebilir, kendinizi uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca, yine bölümün internet sitesinden hangi ders içeriklerinin olduğunu, bu ders içeriklerinin hangi alanları kapsadığını ve uygulama yöntemlerini de detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz.

Öğrenci ve mezunların deneyimleri

Tercih edeceğiniz üniversite veya bölümün öğrencilerinden bilgi almak sizin için son derece avantajlı olacaktır. Üniversiteni Tanıt, öğrenci yorumlarının içerisinde barındıran bir web sitesidir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrencilerin üniversiteleri hakkındaki yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Üniversite yorumlarını incele!

Üniversite seçimi için üniversite tercih robotu kullanımı

Üniversiteni Tanıt içerisinde yer alan üniversite karşılaştırma robotu, üniversiteler hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Dünyanın en büyük üniversite derecelendirme kuruluşlarının her yıl yayınladığı sıralamaları inceleyebilir, üniversite seçiminizi daha tutarlı hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda üniversitelerin taban puanlarını ve başarı sıralamaları istatistiklerini inceleyerek üniversite analizleri yapabilirsiniz.

Üniversite karşılaştırın!

Bölüm tercihi için bölüm karşılaştırma robotu kullanımı

Bölüm karşılaştırma robotu. yani tercih robotu seçtiğiniz bölümleri bir liste olarak toplamanızı sağlar. Bu bölümlerin 5 yıllık başarı sıralamalarını, 5 yıllık puanlarını, kaç kontenjanla öğrenci aldığını ve o bölümün dolup dolmadığını sizlere verir. Böylece tercih listesi oluşturduğunuzda bir kılavuz olarak çalışmaktadır.

Bölümleri karşılaştırın!

Tercih listenizi oluşturun!

Söylediğimiz tüm bilgileri dikkate alarak üniversite tercih listenizi oluşturabilirsiniz. Tekrar vurgulayalım! İlk olarak kendinizi keşfedin, size uyan veya uymayan bölümleri listeleyin, mentörlerinize danışın, O bölümü okuyan öğrencilerden bilgi alın ve üniversite seçiminizi yapın.

İçeriği Paylaş