Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Romanya’nın Bohem Şehri Braşov’da Erasmus Yapmak

Romanya’nın Bohem Şehri Braşov’da Erasmus Yapmak

Braşov’da erasmus yapmak, deyimi yerindeyse çok eğlenceli vakitler geçirip, uluslararası öğrenciler ile tanışıp kaliteli bir eğitim almak demektir.

Yurtdışı 4588 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Başlıklar bunu anlatmaya yetmez ancak sizlere Romanya’da erasmus yapmak ile ilgili olarak birkaç madde bıraktık.

Romanya’da Erasmus Yapmak


Namık Kemal Üniversitesi endüstri mühendisliği mezunuyum. Erasmus sınavına girdiğimde çok fazla seçeneğim yoktu ve Romanya’yı seçmeden önce önyargılarım vardı. Fakat bu önyargılarım Romanya’ya ayak basar basmaz kayboluverdi. Şimdi size Romanya maceramı anlatayım. Erasmus’a üçüncü sınıfın bahar döneminde gittim ve 4 buçuk ay boyunca Romanya’nın Braşov şehrinde yaşama fırsatım oldu. Bu şehir Poiana Dağı’nın eteklerinde bulunan Braşov’da kendimi Orta Çağa yolculuk yapmış gibi hissettim. Tarihi yapıları, mimarisi, restoranları, cafeleri ve tertemiz havası ile adeta bu şehre aşık oldum.

Transilvanya Üniversitesinde Eğitim ve Braşov’da Öğrenci Olmak


Braşov’da Transilvanya Üniversitesi Teknoloji Mühendisliği ve Endüstri Yönetimi Fakültesi’nde Erasmus yaptım. Bu üniversite hem laboratuvarları hem de donanımlı profesörleriyle benim için çok güzel bir fırsattı. Eğitim sözlü olmaktan çok uygulamalı olarak gerçekleşti. Fakültede yayımlanan Endüstri Mühendisliği dergisinin düzenlediği bir seminerde kendi seçtiğim konu ile alakalı bir konuda rol aldım. Transilvanya Üniversitesinde güçlü referanslar edindim.

Romanya’nın Bohem Şehri Braşov’da Erasmus Yapmak

Ayrıca Erasmus gruplarında düzenlenen etkinlikler gerçekten öğrencilerin iyi vakit geçirmesine yardımcı oluyor. Bu etkinliklere şehir turları, her hafta düzenlenen karaoke partileri ve Transilvanya Üniversitesi’nde Erasmus ile ilgilenen ESN grubu her öğrenciye şehirde onlara yardımcı olması ve arkadaşlık yapması için bir “buddy” atıyor. Ve bu buddy ile kısa sürede şehre adapte oldum. Braşov’da erasmus yapmak aynı zamanda sosyallik kapılarını da ardına kadar açıyor.

Braşov’da Kalacak Yer ve Ulaşım


Romanya öğrenci olmak birçok avantaja sahip. Braşov’da sadece Erasmus öğrencilerinin kalması için tasarlanmış öğrenci yurtları bulunuyordu. Bunun haricinde ise Romanya’nın kendi öğrencileri için yurtlar da tasarlanmış. Ayrıca bu yurtların fiyatları oldukça makuldü.

Braşov’da bir havaalanı olmadığı için ilk önce Bükreş’e buradan da 2-3 saatlik bir tren yolculuğu ile Braşov’a gelinebiliyor. Bu tren yolculuğu esnasında mükemmel manzaralara şahit olunuyor.

Romanya’da öğrenci olmanın en güzel kısmı öğrenci kartınız ile Romanya içinde ücretsiz tren yolculuğu yapılabiliyor olmasıydı. Yataklı trenler için ise ücretin sadece bir kısmı ödeniyor.

Bunun haricinde Braşov içinde çoğu yere yürüyerek ulaşım sağlanabiliyor. Zaten şehrin havası öyle güzel ki insanın ne otobüs ne de Uber kullanası geliyor.

Romanya’nın Bohem Şehri Braşov’da Erasmus Yapmak

Braşov’da Yapılacaklar


Braşov’da yapılacakların başında güzel bir havada teleferik ile Tampa dağına çıkmak ve şehrin kuşbakışı görüntüsünü seyretmek gelebilir. Eğer doğa yürüyüşü seviyorsanız buradan yürüyerek inebilirsiniz. Braşov’da erasmus yapmak, farklı kültürler tanımak ve arkadaşlarınızla birlikte bu tür sosyal faaliyetlerde bulunmanın sizlere farklı bakış açıları katacağından eminim.

Şehrin merkezi yaz kış fark etmeksizin oldukça renkli. Gençler boş zamanlarının çoğunu şehir merkezindeki kafelerde geçiriyorlar. Ayrıca bu şehir çok güzel yöresel yemekleri yiyebileceğiniz restoranlara da ev sahipliği yapıyor.

Eğer kışın Braşov’a gidecekseniz Poiana’da kayak yapmanızı da muhakkak öneririm.


Şehrin Merkezinde bulunan “Black Church”, daracık ve renkli sokak “Strada Sforii”, “Bran Kalesi” Braşov’da gezilecek yerlerin en başında gelenlerden.

Ve doğayla baş başa kalabileceğiniz “7 Merdiven Kanyonu” nu Braşov’a yolu düşen herkese mutlaka tavsiye ederim. Braşov’da erasmus yapmak, tarihi iliklerinize kadar hissetmek ve temiz doğasıyla örtülmüş bir şehirde yaşamak demektir.

Ayrıca Romaya’nın yakın çevresindeki Cluj, Sibiu, Sighisoara gibi şehirler kaçamak yapmak için güzel olabilir.

Romanya Vizesi


Romanya Schengen ülkesi olmadığı için vize başvurusu direkt olarak Romanya konsolosluğundan yapılıyor. Ve Romanya vizesi ile maalesef diğer AB ülkelerine giriş yapılamıyor. Fakat Romanya’da 3 aydan fazla süreli kalacak olanlar oturum izni almak zorunda. Ve bu oturum izni ile Romanya’daki Schengen ülkeleri konsolosluklarına gidip Romanya vizeniz haricinde bir başka ülkenin Schengen vizesine başvurma hakkınız var.

Ben bu şekilde yaparak Bükreş’teki Fransız konsolosluğundan 2 aylık bir Schengen vizesi almıştım. Ve Erasmus süresince okuldan kalan boş zamanlarımda 12 ülke daha gezebildim. Fransa ve İtalya’da bu şehirlerin başında geliyor.

Romanya’nın Bohem Şehri Braşov’da Erasmus Yapmak

Romanya’da Yaşanabilecek Zorluklar


Romanya’da da diğer her ülkede yaşanılabileceği gibi ben de bir takım zorluklar yaşadım. Bunların en başında ise devlet dairelerinde, tren istasyonlarında vb kurumlarda İngilizce konuşan insan sayısı çok az. Nedendir hala bilmiyorum ama burada çalışan insanların çoğu birazcık sinirli oluyor.

Diğer bir zorluk ise Romanya Schengen ülkesi olmadığı için Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine girilemiyor oluşuydu. Fakat “Romanya Vizesi” başlığı altında bu sorunu nasıl çözdüğüme değindim. Romanya’da erasmus yapmak sizi heyecanlandırıyor ise bu taktiği uygulayabilirsiniz


Romanya’da Yeme-İçme


Romanya’da şiddetle “Sarmale” ve “Mamaliga” yemenizi tavsiye ederim. Benim favorilerimden birisi ise “Mici” olmuştu. Ayrıca çorba çeşitleri ise sayamayacak kadar çok ve lezzetliydi. Sarmale adından da anlaşıldığı gibi bizim sarmanın çok benzeri. Mamaliga ise mısır unu ile yapılan bir yemek ve Romanya’nın her şehrinde birbirinden farklı yapılıyor. Mici ise köfte benzeri bir yemek.

Romanya’ya geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan şeylerden birisi ise “Palinka” olacaktır. Daha doğrusu bu içki herkesin size ısrarla ikram edeceği şey olacak. Romanya’lılar bu yerli içkilerini herkese tattırmaya oldukça meraklılar.


İçeriği Paylaş