Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eğitim Alabileceğiniz En İyi Sözel Bölümler

Eğitim Alabileceğiniz En İyi Sözel Bölümler

Sözel bölümler tercih edecek adaylar için mükemmel bir liste oluşturduk. Bu liste sayesinde aralarından seçtiğimiz sözel bölümleri inceleyebilirsiniz.

YKS 2024 23967 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, İlahiyat, Radyo TV ve Sinema, Gazetecilik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık.

Bu meslekler sözel bölüm meslekleri arasında en çok tercih edilenlerdendir. Sözel bölümler taban puanları bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Bu bölümlerin hepsi sözel puan türü ile öğrenci almaktadır. En yüksek sözel bölümler, YKS sonuçları sonrası yapılan tercihlerden sonra yıllık sözel bölümlerin, bölüm taban puanları hesaplamasından sonra belli olur.

Özel Eğitim Öğretmenliği

Bir kişideki zihinsel, duygusal ya da fiziksel engeli olan bireylerin eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için kişilerin yetiştirilmesini amaçlayan akademik disiplindir. En çok atanan sözel bölümler arasındadır.

Türk Dili ve Edebiyatı

Geçmiş ve günümüzdeki durumu açısında Türk dili ve Türk edebiyatını ele alır. Türk dili yapısının ayrıntılı olarak incelemesi yanı sıra Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğini de meslek olarak icra edebilirler.

İlahiyat

Dinler, dinlerin karşılaştırılması, dinler tarihi ve dinlerin değişik bilim alanlarıyla ilgili eğitimi verilir. Üniversitelerdeki sözel mesleklerden biridir, 2 yıllık sözel bölümler arasında yer alır ve aynı zamanda iki yıllık bölümler TYT puanının sonuçlarına göre tercih edilebilir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi bilimi ile ilgili konularda teorik ve mutfak ile ilgili konularda da uygulamalı, sanatsal dersler verilmektedir.

Tarih

Geçmiş zamanın incelenmesi bilimidir. Bunun yanı sıra olaylarla ilgili bilgilerin keşfi, toplanması, organizasyonu, sunumu ve yorumlanması ile ilgilenen alandır.

Radyo ve Televizyon ve Sinema

Medya konusunda çalışmalar gerçekleştirecek bireylerin eğitimli olmasını amaçlar. Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları gibi kitle iletişim alanında spiker, metin yazarlığı gibi işler yapabilir. Sözel puana göre sık tercih edilen mesleklerdendir.

Okul Öncesi Öğretmenliği

Çocukların eğitim hayatına başlamadan önce yardımcı olacak, kişisel gelişimlerine destek olacak, eğitim hayatına hazırlayacak kişileri yetiştirerek sektöre kazandırır. En iyi sözel bölümler arasında yer almaktadır.

İslami İlimler

İslam’ın ana kaynağı olan Kur’an ve Sünnet’ten doğmuş olan bilim dalıdır. Eğitmen, diyanette memur, imamlık yapabilirler. Bu meslek TS bölümler arasında, tercih etme oranı oldukça düşüktür.

Türkçe Öğretmenliği

Türkçe dilini eğitim kurumlarında öğrencilere düzgün şekilde öğreterek öğrencilerin Türkçe dersi hakkında bilgili olmasını sağlamaktır. Öğretmenliğin taban puanları ve başarı sıralamaları çok yüksek olup sözel meslekler arasında gözdedir.

Görsel İletişim Tasarımı

Dijital medyada görsel içerikler üreterek tasarım oluştururlar ve ürünle müşteriyi buluşturması sağlanarak özgün görsel içerikler oluştururlar.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Şirket, kurum, kuruluş, organizasyon ya da bireyler adına marka algısının oluşturulması amacı ile iletişim araçlarının verimli bir şekilde kullanmayı öğretmeyi amaçlayan akademik disiplindir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

İlk ve orta seviyede öğrenim gören öğrencilere coğrafya ve tarih üzerine eğitim veren öğretmenler yetiştirilir. Öğrencilere tarihimizi doğru bilgilerle kolay dil ile öğretir.

Yeni Medya ve İletişim

İletişim bilimlerinden kitle iletişime, gazetecilikten televizyonculuğa medya sektörünü ilgilendiren tüm alanlarda meslek insanı yetiştirmektedir.

Gazetecilik

Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve kaynaklardan edindiği bilgileri okurlara sunar. Gazetecinin görevini yapabilmesi için habere, olaya, belgeye dayalı yazılar yazması gerekir.

Sanat Tarihi

Görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen aynı zamanda tarih koşullarından doğan maddi kültür eşyasını inceleyen bilim dalıdır.

İletişim ve Tasarımı

Yazılı, zanaat ürünü, elektronik medya ya da sunumların insanlarla nasıl iletişim kuracağı ile ilgilenen bilgi geliştirmenin ve tasarımın bir arada olduğu multi disipliner alandır.

Çizgi Film ve Animasyon

Hem geleneksel (yani elle çizilmiş) hem de dijital animasyonu içeren animasyon ve tasarımın temel becerilerini öğreten akademik disiplindir. Yeni açılan sözel bölümler arasında gözdedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

Çalıştığı okulda Türkçe dilinin yapısını, içeriğini, konusunu öğretir ve aynı zamanda öğrencilere düzgün iletişim kurmayı da öğretir.

Medya ve Görsel Sanatlar

Görsel sanat dalları kapsamında yapılmış ve yapılmakta olan eserleri ve çalışmaları konu alarak bu alanda eğitim yapar.

Animasyon ve Oyun Tasarımı

Hareket ve şekil değişikliği yanılsaması yaratmak ve oyun geliştirmek için tasarım, estetik uygulama sanatına odaklanan çalışma alanıdır. Bu tarz bölümleri tercih etme oranları düşüktür.

İçeriği Paylaş