Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Çek Cumhuriyeti'nde Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar? 5
Yurtdışı 4016 0 4 ay önce 4 ay önce

Çek Cumhuriyeti'nde Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar?

Yurtdışında çalışmak veya okumak her öğrencinin hayali. Çek Cumhuriyeti'nde Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar konusuna değineceğiz. Peki, Çek Cumhuriyeti'nde yaşamak nasıl?

2022'de Çek Cumhuriyeti'nde Asgari Ücret Ne Kadar?

2022 Yılında dünya üzerinde beklenmeyen enflasyon oranları gerçekleşiyor. Eurostat üzerinden alınan verilere göre yılın ikinci yarısında Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret 655 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşı dolar cinsinden hesaplamak istersek de Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret 2022 yılında 655 Dolar olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Asgari Ücret'in Yıllara Göre Değişimi

Çek Cumhuriyeti asgari ücretinin yıllara göre değişimi aşağıdaki gibidir. Bağlı bulunan yılların ikinci yarıları baz alınarak oluşturulmuştur.

Çek Cumhuriyeti 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Türkiye 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Çek Cumhuriyeti'nde Doktor Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde Tıp Fakültesi okuyan öğrenciler veya yeni mezunlar için yurtdışı alternatifleri de bulunuyor. Yurtdışında doktor olmak isteyen öğrencilere güzel haberlerimiz var. Çek Cumhuriyeti'nde doktor olmak isteyenler için ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir.

Çek Cumhuriyeti'nde ortalama doktor maaşları 2.809 Euro'dur.

Çek Cumhuriyeti'nde Mühendis Maaşları

Gelelim Yurtdışı mühendis maaşları araştırmasına. Pandemiden sonra uzaktan çalışma süreci giderek arttı. Böylece Türkiye’deki mühendisler de Yurtdışında çalışma fırsatlarını değerlendiriyorlar. Türkiye’den yurtdışına en çok başvuru yapan mühendislik meslekleri arasında bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve makine mühendisliği yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti'nde ortalama mühendis maaşları 1500 Euro civarındadır.

Çek Cumhuriyeti'ndeki En İyi 5 Üniversite

QS 2022 sıralamasına göre Çek Cumhuriyeti'ndeki En İyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Çek Cumhuriyeti'nde yüksek lisans yapmak isteyen adayların mutlaka tercih etmesi gereken üniversiteleri sizler için listeledik.

Sıra Üniversite Dünya Sıralaması
1 Charles University 266
2 University of Chemistry and Technology, Prague 373
3 Czech Technical University in Prague 403
4 Masaryk University 551-560
5 Palacký University Olomouc 601-650

Çek Cumhuriyeti'nde Yaşam Masrafları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti'nde yaşamak birçok kişinin hayali. Ancak Dolar veya Euro ile Türk Lirası karşılaştırılınca bu durum biraz üzücü olabiliyor. Tabiki sizin kişisel harcamalarınız, ev kiranız, yemek giderleriniz durumu değiştirebilir. Çek Cumhuriyeti'nde çalışıyorsanız ve döviz kazanıyorsanız bu durum biraz daha kolaylaşıyor.

Çek Cumhuriyeti'nde Ev Kiraları Ne Kadar?

Öğrencilerin veya yeni mezunların merak ettiği konulardan biri de Çek Cumhuriyeti'nde ev kiraları oluyor. Fiyatlar yaşayacağınız şehre, oturduğunuz mahalleye ve evin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti'nde ev kiralarını net olarak söyleyemesek de Statista verilerine göre bazı Avrupa şehirlerindeki mobilyalı ve tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık maliyetleri aşağıdaki gibidir.

kaynak: statista universitenitanit.com

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), 2022’de Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye 112. Sırada. Aşağıdaki tabloda ilk 20 ülkeyi inceleyebilirsiniz.

Sıra Ülke
1 Finlandiya
2 Danimarka
3 İzlanda
4 İsviçre
5 Hollanda
6 Lüxemburg
7 İsveç
8 Norveç
9 İsrail
10 Yeni Zelanda
11 Avusturya
12 Avustralya
13 İrlanda
14 Almanya
15 Kanada
16 ABD
17 Birleşik Krallık
18 Çek Cumhuriyeti
19 Belçika
20 Fransa

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler veya erasmus yapma hevesi bulunan öğrencileri yurtdışı eğitim haberleri kategorimize davet ediyoruz. Bu kategoride yurtdışında erasmus yapan öğrencilerin tecrübelerine, en iyi öğrenci şehirlerine, Erasmus Plus ve ESC gönüllülük deneyimlerine, Aiesec projelerine ve Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bilgilere ulaşabilir, faydalı içerikleri okuyabilirsiniz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.