Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
YÖK’ten Burslara Zam: Lisans ve Lisansüstü Bursu Artırıldı

YÖK’ten Burslara Zam: Lisans ve Lisansüstü Bursu Artırıldı

Yükseköğretim Kurulu, lisans ve lisansüstü burs miktarlarını artırdığını açıkladı. Bu artışla, öğrencilerin derin bir nefes alacağını söyleyebiliriz.

Haberler 874 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

YÖK’ten Burslara Zam: Lisans ve Lisansüstü Öğrencilerine Destek Artırıldı

Yükseköğretim Kurulu, lisans ve lisansüstü öğrencilerine verdiği burs miktarlarını artırdı. Bursların artırılması ile öğrencilerin maddi yükü hafifletilirken, öğrenim gören nitelikli insan kaynağına destek sağlanacak. İşte detaylar:

YÖK Doktora Bursu Artışı: Çalışanlar için 2500 TL, Çalışmayanlar için 7500 TL

YÖK tarafından desteklenen devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrenciler için yapılan burs artışı, çalışan öğrenciler için 910 TL’den 2500 TL’ye, çalışmayan öğrenciler için ise 3825 TL’den 7500 TL’ye yükseltildi. Bu burslar, öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretecek doktoralı insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere veriliyor.

YÖK Lisans Destek Bursu Artışı: 1000 TL’den 1875 TL’ye

YÖK Lisans Destek Bursu, daha önce 1000 TL olan miktarıyla karşılaştırıldığında, 1875 TL’ye yükseltildi. Bu artış, öğrencilerin lisans eğitimleri sırasında maddi yüklerinin azaltılması amacıyla gerçekleştirildi.

TEBİP-Lisans Burs Miktarı Artışı: 1500 TL’den 2000 TL’ye

Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencilerinin (TEBİP-Lisans) burs miktarı da artırıldı ve TEBİP-Lisans burs miktarı 1500 TL’den 2000 TL’ye yükseltildi.

YÖK Destek Bursu: İlk Üç Sıradaki Öğrenciler Yararlanıyor

YÖK Destek Bursu, YÖK tarafından belirlenen devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrenciler tarafından kullanılabiliyor.

Doktora ve Yüksek lisans öğrencilerine de zam

Ayrıca, YÖK burslarından yararlanan yabancı uyruklu öğrenciler için de burs miktarları artırıldı. Lisans öğrencileri için 1500 TL olan burs miktarı 2000 TL’ye; yüksek lisans öğrencileri için 2300 TL olan burs miktarı 3500 TL’ye; doktora öğrencileri için ise 3500 TL olan burs miktarı 6000 TL’ye yükseltildi.

Erol Özvar'dan açıklama

YÖK Başkanı Erol Özvar, bursların artırılması kararının, öğrencilerin maddi sıkıntılarının azaltılması ve eğitim hayatlarının daha verimli geçmesi amacıyla alındığını belirtti. Saraç, bursların artırılmasıyla birlikte öğrencilerin eğitimlerine daha iyi odaklanabileceklerini ve öğrenim hayatlarına daha fazla katkı sağlayabileceklerini ifade etti.

Oyun Oynayarak Para Kazan

Birçok insan oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamayı seven kişiler para kazanma yolları arıyorsa işte bu yazı onlar için. En iyi para kazandıran oyunlar aşağıda.

İçeriğe Git

Öğrencilerin eğitim hayatlarına destek olmak amacıyla verilen bursların artırılması, öğrencilerin akademik başarılarını artırarak ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlayacak. Böylece, ülkenin nitelikli insan gücü ihtiyacına da yanıt verilmiş olacak.

YÖK tarafından yapılan bu karar, üniversite öğrencileri arasında büyük bir memnuniyet yaratırken, öğrencilerin maddi sıkıntılarını azaltarak eğitim hayatlarına daha fazla odaklanmalarına yardımcı olacak.

İçeriği Paylaş