Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ÖSYM tarafından uygulanan YKS (TYT-AYT) sınavlarına hazırlık sürecinin uzun ve yorucu bir süreç olduğu aşikar.

YKS 2024 586 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Ancak sınavda hedeflenen puanın alınmasının ardından üniversite tercihi sürecinin de bir o kadar problemli olduğunu belirtmekte fayda var. Peki bu süreçte hata yapılabilecek konular neler? Bu konularda hataya düşmemek için hangi yolu izlemekte fayda var? Gelin beraber inceleyelim.

Aslında üniversiteye giden yolda tercih aşamasına gelinmeden çok önce meslek veya bölüm seçiminin yapılması, çalışma sürecinde öğrenciye motivasyon sağlar. Ancak çalışma yolcuğuna bölüm veya meslek hedefi belirlemeden, sadece belli puan türünü hedef alarak çalışan adayların sayısı da oldukça fazla. Bu grupta bulunan adayların üniversite tercih süreci biraz daha sancılı geçse de asıl belirleyici unsur sınav sonucunda elde edilen puan ve sıralamalardır. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süresinde dikkat edilmesi gereken temel unsurlar şunlardır;

Bölümler Hakkında Araştırma Yapın

Üniversite tercih sürecinde ilk yapılması gereken ilgilenilen bölümler hakkında araştırma yapmaktadır. Bu araştırma genellikle bölümün gelecekteki durumu ile alakalı olmalıdır. Örneğin; herhangi bir öğretmenlik bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız, bu bölümden mezun olduğunuzda atama durumunun nasıl olduğunu araştırmanız gerekir. Nitekim bölümde doluluk oranı fazla, atanma ihtimali çok düşük ise tercihlerinizde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz.

Hedeflediğiniz Bölümün Puanına ve Sıralamasına Bakın

Sınav sonucunda elde ettiğiniz puan, hedeflediğiniz bölüme gitmenizde yeterli olmayabilir. Tercih uzmanları genellikle adayların sıralamalarına göre tercih yapmalarını tavsiye ediyorlar. Bu nedenle Üniversite Taban Puanları sayfasını incelerken bölümlerin sadece taban puanını değil, sıralamalarını da dikkate almanız tercih açısından oldukça önemli. Diğer yandan bölümlerin sadece son yıl sıralamalarına değil, son 4 yıllık sıralama verilerini incelemeniz, tercihinizin isabetli olması açısından önem arz etmektedir. Çünkü sınav zorluk düzeyinin her yıl aynı olmaması, sınav sonucunda elde edilen sıralamaları da önemli ölçüde etkilemektedir.

Karar Verdiğiniz Üniversite Hakkındaki Öğrenci Yorumlarını İnceleyin

Uzun araştırmalar sonucunda sıralamanıza ve puanınıza uygun olan gidebileceğiniz bölüm ve üniversitelere karar verdiniz ve artık tercih listenizi oluşturmak için can atıyorsunuz. Ancak henüz yapmanız gereken bir adım daha var: listenize yazacağınız üniversiteler hakkında, o bölümde aktif olarak öğrenim gören ya da daha önceden mezun olmuş öğrencilerin yorumlarını okumak. Bazı üniversitelerin sıralamaları yüksek olmasına rağmen alınan eğitimin kalitesi veya ders veren öğretim görevlilerinin tutumları aynı kalitede olmayabiliyor. Bu noktada sizinle empati kurabilecek en iyi kişiler o bölümde okumuş öğrencilerdir.

Kaynak: Bilgenç

İçeriği Paylaş