Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Selamlar, sizlere Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak ile ilgili deneyimlerimden bahsedeceğim. Çocukluğumun bir kısmı burada geçtiği için vatandaşlığa sahibim.

Yurtdışı 1893 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Son 2 senedir de Avustralya’da yaşıyorum. Üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkeler arasında olan Avustralya’daki eğitimimden bahsetmekten keyif duyacağım.

Lisansımı Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde tamamladım. Türkiye’de bir süre İngilizce Öğretmenliği yaptıktan sonra Avustralya’da Özel Eğitim Öğretmenliği (Special Education) bölümünde yüksek lisansımı yapmaya başladım.


Yüksek Lisansa başvuru sürecim


Açıkçası başvuru sürecim beklediğimden kolay ve rahattı, özellikle Türkiye’deki sistemle karşılaştırınca. Toplam 5 okula başvurmuştum sanırım. Hepsinin online formları vardı, kişisel bilgiler, lisans mezuniyeti vb. sorularının olduğu. Sadece bir tanesi neden bizim okulumuzda okumak istiyorsunuz diye bir soru sormuştu ve bir paragraflık bir yazı yazmıştım. Ancak diğerleri bu tarz sorular sormadı. Bölümümle mi ilgili yoksa Avustralya’daki sistem yüzünden mi emin değilim ama ne referans mektubu (lisans hocalarından) ne de motivasyon mektubu yazmam gerekmedi başvuru sürecimde. Benzer şekilde lisans ortalamamın da yüksek olma koşulu yoktu başvuru için. Bu durumda da Avustralya’da üniversite okumak için hiçbir engel olmaması işimi kolaylaştırdı diyebilirim.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Avustralya Vatandaşı olarak hangi imkanlara sahibim


Vatandaşlığın büyük fayda sağladığı Avustralya’da eğitim ücretleri hakkında bilgilendirmek isterim. Avustralya yüksek lisans ücretleri yabancı öğrenciler için ortalama 40 bin Avustralya dolarına denk gelirken, vatandaşlarına 25-30 bine denk geliyor bu da azımsanamayacak bir fark. Benim okuduğum bölüm devlet destekli bir bölüm, ülkede öğretmen açığı olduğu için. Bunun gibi daha uygun fiyatlı programlar da mevcut. ülkedeki meslek ihtiyacına göre. Devlet üniversiteleri de dahil Avustralya’daki tüm okullar maalesef ücretli.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Bir diğer avantaj da yabancı öğrenciler okul ücretini peşin öderken, vatandaşlar taksitli ödeyebiliyor. Sizin tercihinize kalmış tabii. Benim genel olarak gözlemlediğim kadarıyla Avustralya’da burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler okurken eğitim kredisine başvururlarsa devlet okul paralarını eğitim aldığı süreç içerisinde ödüyor. Siz okul bittikten sonra tam zamanlı çalışmaya başlayıp yıllık belirli bir ücretin üstünde kazanırsanız, düşük bir faizle okul ücretinizi devlete geri ödüyorsunuz. Bunun için de bir deadline yok tamamen gelirinize bağlı, vergi numaranıza borcunuz işleniyor. Avustralya’da yüksek lisans bursları da kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

University of New South Wales (UNSW)


UNSW tercih etme sebeplerimden birisi Avustralya’da dördüncü, dünyada da en iyi 50 üniversitenin arasında olmasıydı. Hem de seçtiğim bölümün içeriği yüzünden.

Benim COVID sürecindeki üniversite deneyimim maalesef çok kısıtlı oldu, sadece iki kez yüz yüze derse girebildim. Fakat üniversitenin kampüs olanakları çok çeşitli, özellikle ders çalışma alanları ve kütüphanelerini ben çok sevdim. Öğrenci toplulukları da çok aktif çalışıyor ve oldukça popüler. Sörften tutun da yoga kulübüne, gönüllü hayır işlerinden robot kulüplerine kadar onlarca seçenek var. Avustralya eğitim sistemi son derece öğrenci odaklı bir sistem.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Sydney’de öğrenci olmak


Sydney gerçekten çok güzel bir şehir. Hem plajları, doğası, ormanı hem de şehir hayatı. Fakat bir öğrenci şehri olduğunu söyleyemem. Sydney’de öğrenci olmak ne yazık ki biraz tuzlu. Yaşam masrafları pahalı, diğer büyük şehirlerde olduğu gibi. Avustralya’nın en pahalı şehri olmakla kalmıyor dünyadaki sıralamada da ilk 15’e giriyor Sydney. Avustralyalılar da bu durumdan oldukça şikayetçi. En büyük masrafınız muhtemelen konaklama olacaktır. Benim de aylık giderimin yarısı kiramdı.


Faaliyet ve etkinlikler açısından hiç durmayan bir şehir ama, her hafta hatta bazen her gün ilginizi çekecek bir aktivite bulma şansınız yüksek! Hiçbir etkinliğe katılmadan şehri tanımak gezmek isterseniz de hiç sıkılmayacağınızın garantisini verebilirim. Zaten sırf Sydney’in güzelliklerini görüp şehri tanımak ortalama bir yılınızı alacaktır.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Sydney’de iş olanakları


Bildiğim kadarıyla öğrenci vizesiyle haftalık 20 saat çalışma hakkınız da oluyor. Part-time iş olanakları çok fazla olduğu için kendinize uygun bir iş bulmanız çok zor olmayabilir. Saatlik ücretle çalışmak Avustralya’da oldukça yaygın olan bir şey. Fakat bu 20 saatlik ücret tek başına geçinmek için Sydney’de yaşıyorsanız muhtemelen yeterli olmayacaktır. Arabanız varsa uber, yoksa yine bisiklet/arabayla uber eats öğrencilerin çok yaptığı işlerden. Bu 20 saate dahil olmayacağı için kendi programınıza göre ekstra çalışabiliyorsunuz. Yani Avustralya’da yüksek lisans yapmak aynı zamanda kendi paranızı kazanıp kendinizi geliştirmek demektir.

Kangurular Ülkesi Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmak

Avustralya’da yüksek lisans yapmak isteyenlere tavsiyeler


Avustralya’da yüksek lisans yapmak için mutlaka burs programlarını araştırın! Maalesef ki Avustralya’da eğitim oldukça pahalı herkes için, o yüzden benim tavsiyem okulu ve ücretini ayarladıktan sonra seyahati planlamanız.

Avustralya’yı ben kesinlikle düşünmenizi tavsiye ederim. Ve tabii ki Avustralya’da gezilecek yerler listesi yapmayı unutmayın!


Üniversiteni Tanıt
Yazar: Başak Batmaz
İçeriği Paylaş