Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ulaşımda Devrim: Tesla, Uber ve Lyft'e Derinlemesine Bir Bakış

Ulaşımda Devrim: Tesla, Uber ve Lyft'e Derinlemesine Bir Bakış

Son zamanlarda ortaya çıkan ve sektörel devrime katkıda bulunan Tesla, Uber ve Lyft; farklı dinamiklere sahip. Her üçü de insanların seyahat etme şekillerini değiştirdi.

Ekonomi GOOGLE Abone Ol 904 0 9 ay önce 9 ay önce

Ulaşım sektörü, birçok farklı sektörün gelişimine destek olan çok önemli bir alan. Dolayısıyla ulaşım sektörüne yapılan yatırımların her biri, bağlantılı pek çok alanın gelişim göstermesini sağlıyor. Son zamanlarda ortaya çıkan ve sektörel devrime katkıda bulunan Tesla, Uber ve Lyft; farklı dinamiklere sahip. Her üçü de insanların seyahat etme şekillerini değiştirdi. Ayrıca insanların mobilite hakkındaki düşüncelerini de değiştiren bu tür gelişimler, insanların konforlu seyahatine de katkıda bulunuyor. Peki Tesla, Uber ve Lyft’in ulaşım endüstrisine etkileri neler; mali durumları ve gelecek planları hakkında neler söylenebilir?

Elektrikli Araçlarda Yükselen Marka: Tesla

Üretmiş olduğu elektrikli araçlarla ön plana çıkan, aynı zamanda araçların satışında da bulunan Tesla; şüphesiz ki ulaşımda devrimin en önemli basamaklarından bir tanesi. Teksas merkezli Amerikan şirketi olan Tesla; otomotiv sektörünün yanı sıra yenilenebilir enerji ve depolama sistemlerinde de adını duyurmuş durumda. 2003 yılında Mühendis Martin Eberhard ile Marc Tarpenning tarafından “Tesla Motors” ismiyle kuruldu ve elektrik mühendisi Nikola Tesla’dan esinlenerek isimlendirildi.

Ulaşım Endüstrisine Çevreci Bir Dokunuşta Bulunuyor

Elektrikli araçlar, son zamanların yükselen trendlerinden bir tanesi. Sıfır egzoz emisyonuna sahip olan elektrikli araçlar, karbon salınımının azaltılmasına olumlu etkide bulunuyor. Elektrikli araç üretim ve satışında bulunan Tesla hem ulaşım sektörüne hem de doğaya önemli katkılar sağlıyor.

Her ne kadar tüketicilerin elektrikli araca bakışı belirli bir zamana kadar olumsuz olsa da Tesla, tüketici algılarını şekillendirdi. Tesla’nın pil teknolojisindeki yenilikleri ve otonom sürüş teknikleri, diğer şirketlerin de elektrikli araçlara yatırım yapmasına katkıda bulundu.

Tesla’nın piyasa değeri, birçok geleneksel otomobil üreticisini geride bıraktı. Sürekli teknolojik ilerlemeler, güçlü marka değeri, aynı zamanda taleplerin artış göstermesine bağlı olarak Tesla’nın mali değeri de arttı.

Zamanla Kapsamı Gelişen Şirket Uluslararası Ulaşım Ağı Şirketi: Uber

Mart 2009’da kurulan Uber, San Francisco Kaliforniya menşeli uluslararası ağı şirketidir. Araç çağırma, paket teslimi, yemek teslimi, yük taşımacılığı ve kuryelik; Uber’in hizmet türleri arasında yer alıyor. Lime şirketi ile ortaklığı bulunan Uber, aynı zamanda elektrikli bisiklet ve motorlu trotinet kiralaması da yapıyor.

Mali Açıdan Pek Çok Zorluk Yaşadı

Geleneksel taksi hizmetlerinin gelişmesini sağlayan ve bu hizmetlere farklı bir pencere açan Uber, ulaşım sektörüne pek çok açıdan katkıda bulundu. Araç paylaşımının artmasını sağlayan Uber, aynı zamanda araç sahipliğine bağımlılığı da azaltmış durumda.

Mali açıdan Uber’i değerlendirmek gerekirse, Uber’in süreç içinde birtakım zorluklar yaşadığını belirtmek mümkün. 2019 yılında Uber’in ilk halka arzı, şirkete önemli ölçüde sermaye kazandırdı. Bunun yanı sıra pandemi sürecindeki olumsuzluklar, Uber’e olan talebin azalmasına neden oldu.

Yenilikçi Bir Ulaşım Hizmeti: Lyft

2012 yılında kurulan ve Uber’in çok önemli bir rakibi olan Lyft, Amerika merkezli bir ulaşım ağı şirketidir. Oto kiralama, araç çağırma, motorlu trotinet ve yemek teslimi olmak üzere farklı alanlarda hizmet sunan Lyft, bir mobil uygulama aracılığı ile yolcuların sürücülerle buluşmasını sağlıyor.

Pazar Rekabeti ve Büyüme Girişimleri

Çok önemli bir ulaşım hizmeti sunan Lyft, sosyalleşmenin de önünü açıyor. Birlikte seyahati mümkün kılan, bu sayede araç trafiğini azaltmayı hedefleyen Lyft, aynı zamanda karbon emisyonlarının azalmasına da etkide bulunuyor. Uber ile büyük bir rekabet içerisinde olması, mali durumunu da doğrudan etkiliyor. Yoğun pazar rekabeti, ilk yıllarda mali kayıplara neden olsa da 2019 yılında ilk halka arzı, sermaye kazanımını mümkün kıldı. Yeni pazarlarla genişleyen Lyft, hizmet ağını genişletmeyi başardı.

Bilgi kaynağı: Finlio.com.tr

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.