Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
En Popüler Sayısal Meslekler ve Maaşları

En Popüler Sayısal Meslekler ve Maaşları

Sayısal öğrencilerinin en çok meslek seçerken zorlandığını biliyor muydunuz? Sizler için en popüler sayısal meslekler ve maaşlarını listeledik.

Eğitim 14902 Güncelleme: 10 ay önce 1 yıl önce

En çok maaş alan sayısal meslekler ile ilgili olarak bu yazımızda bazı bilgilendirmelerde bulunacağız. 2023 yılına ait sayısal meslekler ve puanları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sayısal bölümü meslekleri ve maaşları için aşağıdaki maaş listesinden mesleklerin maaşları ne kadar öğrenebilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği

Önü açık sayısal meslekler arasında yer alan yazılım mühendisliği bilgi birikime sahip çalışan sayısının az olması sebebiyle mezun olduktan sonra çok kolay iş bulma imkanı vardır. Yeni mezun olmuş bir yazılım mühendisinin en az 15000 TL en çok 100000 TL maaş aldığı söylenebilir.

Endüstri Mühendisliği

Sayısal meslekler arasında olan endüstri mühendisliği yapan kişiler kamuda görev alırsa uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ya da yönetici olarak çalışabilmektedirler. Bu görevi alan endüstri mühendislerinin maaşları 12000 ila 100000 TL aralığında olabilmektedir.

Biyomedikal Mühendisi

Biyomedikal mühendisleri hasta bakımında kaliteyi arttırmak üzere tıp alanında problemleri analiz ederek çözüm yolları sunarlar. Tıbbi sorunların teşhis edilmesi için bazı makineler için tasarım sistemleri ve ürünleri geliştiren kişilerdir. Biyomedikal mühendisleri mezun olduklarında en az 12000 TL, en fazla ise 110000 TL maaş almaktadırlar.

Çevre Mühendisi

Çevre danışmanlık firmalarında ve çevre teknolojileri geliştiren firmalarda çalışan çevre mühendisleri aynı zamanda kendi bürolarını açarak, teknik eğitimler, danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini yapabilmektedirler. Özel sektörde tavan maaşları 60000 TL olabilir. En düşük çevre mühendisi maaşı ise 12000 TL olabilir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi

Elektronik ve haberleşme mühendisleri bölüm derslerinde sayısal bölümde olan matematik ve fen derslerini görmektedirler. Banka, operatör, IPS olmak üzere yazılım, altyapı, network ve sistemleri olduğu platformların tamamında görev alabilmektedirler. Elektronik ve haberleşme mühendisleri ortalama 20000 ila 100000 TL maaş almaktadırlar.

Üniversiteni Kısaca Anlat!

Üniversiten hakkında yorum yap, okulunun artıları ve eksilerinden bahset.

İçeriğe Git

Veteriner Hekim

Evcil hayvan, çiftlik hayvanları ve diğer hayvanlara tıbbi müdahalede bulunan ve incelemeler yapan meslektir. Hayvanların hastalıklarının teşhis ve tedavi edilmesi için çalışan veteriner hekimler sayısal bölümlerden mezun olmaktadırlar. Veteriner hekim maaşları ortalama 15000 ile 100000 TL arasındadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Genel olarak otomotiv ve otomotiv yan sanayi, uçak ve gemi imalatı, makine ve imalat, kalıp sanayi, mobilya sanayi, savunma sanayi, cam ve seramik sanayi gibi sanayi alanlarında iş bulabilmektedirler. Endüstriyel tasarım mühendis mesleğinden yeni mezun olmuş birinin en düşük maaşı 12000-20000 TL arasında olurken tecrübeli tasarım mühendisinin maaşı 20000-100000 TL arasındadır.

Enerji Sistemleri Mühendisi

Enerji sistemleri mühendisleri enerji üretmek için yeni projeler tasarlamaktadır. Maliyetleri düşürerek, karbon emisyonunu azaltmak ve çevreye verilen hasarı minimuma indirerek eneji üretmenin yollarını aramaktadır. Enerji araştırmaları yapan enerji sistemleri mühendisleri maaşları 2023 yılında 15000-70000 TL olarak baz alınmıştır.

Fizyoterapist

Fizyoterapistler hastane, rehabilitasyon merkezi, fizik tedavi merkezi, tıp merkezi, özel klinikler, yaşlı bakımevleri, spor merkezleri, okul, spor kulübü, sağlıklı yaşam merkezi gibi yerlerde çalışabilmektedirler. 12500 TL ile 65000 TL arasında maaşlar değişebilmektedir. Fizyoterapistlik 4 yıllık önü açık bölümler arasındadır.

Mimar

Mimarlık bölümleri tercih edilirken iç mimarlık bölümünün eşit ağırlık olduğunu unutmamak gerekir. Mimarlık bölümünden mezun olan kişiler yeni bir bina tasarlama, restorasyon ve binaların kullanımını kolaylaştırmak için yeni yollar bulan kişilerdir. İşe yeni başlayan mimarlar 12000 ila 40000 TL arasında maaş almaktadır. Bu rakamlar 2023 yılı baz alınarak söylenmektedir.

YKS Puanını Hesapla

Tercihing sistemi ile en güncel katsayılarla puanını hesapla

Puan Hesapla

Üniversite Karşılaştırma Robotunu İnceleyin!

Diş Hekimi

Hastanın dişleri, diş eti ve ağzında yaşadığı sorunlarının teşhis edilmesi ve sorunun giderilmesi için başvurduğu kişiler diş hekimleridir. Diş hekimleri diş ve diş etlerinin bakımı ve ağız sağlığını kontrol etmek üzere çalışmaktadırlar. Diş hekimi maaşları eğer hekim işe yeni başladıysa 15000 meslekte 15 yıllık deneyimi varsa 60000 TL maaş alabilmektedir.

Tıp – Aile Hekimi

Hastaların sağlık durumlarını incelemek, tedavi etmek ve hastalıkların ilerlemesinin önüne geçmek için sağlık taramaları yapmak gibi görevler almaktadır. Aile hekimleri uzmanlık gerektiren rahatsızlıkları olan kişilerin uygun kliniğe yönlendirilmesini sağlar. Mesleklerin maaş durumu ise 2023 yılına göre 20000 ile 80 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Tercih Robotunu Kullanın

Pilot

Yolcu, kargo ve şahsi uçakların uçması ile görevli olan kişilere pilot denilmektedir. Uçuşlar genellikle iki pilot ile yönetilmektedirler. Her pilotun ayrı görevi vardır. Yardımcı pilot maaşı 14650 TL iken en yüksek yardımcı pilot maaşı 44000 TL’dir. Kaptan pilot maaşları ise 45000 ile 100000 TL arasındadır. Pilotluk, geleceği olan meslekler arasındadır.

Üniversite bölümü tercih ederken zorlandığınızı biliyoruz. Sayısal zekaya sahipseniz sayısal olan bölümleri tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Sayısal lisans programları genel olarak 4, 5 ve 6 yıllık bölümler olmaktadır. Merak ettiğiniz bölümleri üniversite bölümleri kategorimizden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca bölümlerin taban puanlarını da web sitemizde bulabilirsiniz.

Yüksek enflasyon ve kurlardaki yaşanan artış, piyasa verilerinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenden dolayı rakamların resmi olarak bir geçerliliği yoktur.

Veri Bilimcisi

Veri bilimciler, büyük veri kümelerini analiz eder ve işletmelere değerli içgörüler sunar. İstatistiksel analiz, makine öğrenimi ve programlama dilleri kullanarak verileri çözümler ve gelecekteki trendleri tahmin ederler. Veri bilimcisi maaşları 30 ila 100 bin TL aralışığında değişmektedir.

Sayısal Bölümlerin Taban Puanlarını İnceleyin!

Yapay Zeka Uzmanı

Yapay zeka uzmanları, bilgisayar sistemlerine insan benzeri düşünce ve karar verme yeteneği kazandırır. Makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmalarıyla geleceğin teknolojilerini şekillendirirler. Yapay zeka mühendisliği maaşları 30 ila 150 bin TL aralığında değişmektedir.

Türkiye'de Popüler sayısal meslekler nelerdir?

Popüler sayısal meslekler arasında veri bilimcisi, yazılım geliştirici, veri analisti, web geliştirici, tıp doktoru, endüstri mühendisi, biyomedikal mühendisi, diş hekimliği, mimarlık, fizyterapist ve bilgisayar ağ uzmanı bulunur.

Dünyada popüler sayısal meslekler nelerdir?

Dünyada popüler sayısal meslekler, teknolojideki hızlı gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle önemli bir artış gösteriyor. Bu meslekler; Veri Bilimcileri, yapay zeka uzmanları, yazılım geliştiriciler, veri analistleri, bilgi güvenliği uzmanları olarak ön plana çıkmaktadır.

İçeriği Paylaş