Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
En Popüler Sayısal Meslekler ve Maaşları 5
Eğitim 8402 0 7 ay önce 7 ay önce

En Popüler Sayısal Meslekler ve Maaşları

Sayısal öğrencilerinin en çok meslek seçerken zorlandığını biliyor muydunuz? Sizler için en popüler sayısal meslekler ve maaşlarını listeledik.

En çok maaş alan sayısal meslekler ile ilgili olarak bu yazımızda bazı bilgilendirmelerde bulunacağız. 2022 yılına ait sayısal meslekler ve puanları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sayısal bölümü meslekleri ve maaşları için aşağıdaki maaş listesinden mesleklerin maaşları ne kadar öğrenebilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği

Önü açık sayısal meslekler arasında yer alan yazılım mühendisliği bilgi birikime sahip çalışan sayısının az olması sebebiyle mezun olduktan sonra çok kolay iş bulma imkanı vardır. Yeni mezun olmuş bir yazılım mühendisinin en az 4250 TL en çok 8400 TL maaş aldığı söylenebilir.

Endüstri Mühendisliği

Sayısal meslekler arasında olan endüstri mühendisliği yapan kişiler kamuda görev alırsa uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ya da yönetici olarak çalışabilmektedirler. Bu görevi alan endüstri mühendislerinin maaşları 6.683 ila 10000 TL aralığında olabilmektedir.

Biyomedikal Mühendisi

Biyomedikal mühendisleri hasta bakımında kaliteyi arttırmak üzere tıp alanında problemleri analiz ederek çözüm yolları sunarlar. Tıbbi sorunların teşhis edilmesi için bazı makineler için tasarım sistemleri ve ürünleri geliştiren kişilerdir. Biyomedikal mühendisleri mezun olduklarında en az 4253 TL, en fazla ise 11000 TL maaş almaktadırlar.

Çevre Mühendisi

Çevre danışmanlık firmalarında ve çevre teknolojileri geliştiren firmalarda çalışan çevre mühendisleri aynı zamanda kendi bürolarını açarak, teknik eğitimler, danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini yapabilmektedirler. Özel sektörde tavan maaşları 9770 TL olabilir. En düşük çevre mühendisi maaşı ise 4250 TL olabilir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi

Elektronik ve haberleşme mühendisleri bölüm derslerinde sayısal bölümde olan matematik ve fen derslerini görmektedirler. Banka, operatör, IPS olmak üzere yazılım, altyapı, network ve sistemleri olduğu platformların tamamında görev alabilmektedirler. Elektronik ve haberleşme mühendisleri ortalama 6500 ila 6650 TL maaş almaktadırlar.

Veteriner Hekim

Evcil hayvan, çiftlik hayvanları ve diğer hayvanlara tıbbi müdahalede bulunan ve incelemeler yapan meslektir. Hayvanların hastalıklarının teşhis ve tedavi edilmesi için çalışan veteriner hekimler sayısal bölümlerden mezun olmaktadırlar. Veteriner hekim maaşları ortalama 4250 ile 8850 TL arasındadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Genel olarak otomotiv ve otomotiv yan sanayi, uçak ve gemi imalatı, makine ve imalat, kalıp sanayi, mobilya sanayi, savunma sanayi, cam ve seramik sanayi gibi sanayi alanlarında iş bulabilmektedirler. Endüstriyel tasarım mühendis mesleğinden yeni mezun olmuş birinin en düşük maaşı 4400-7590 TL arasında olurken tecrübeli tasarım mühendisinin maaşı 7630-14670 TL arasındadır.

Enerji Sistemleri Mühendisi

Enerji sistemleri mühendisleri enerji üretmek için yeni projeler tasarlamaktadır. Maliyetleri düşürerek, karbon emisyonunu azaltmak ve çevreye verilen hasarı minimuma indirerek eneji üretmenin yollarını aramaktadır. Enerji araştırmaları yapan enerji sistemleri mühendisleri maaşları 2021 yılında 8000-11000 TL olarak baz alınmıştır.

Fizyoterapist

Fizyoterapistler hastane, rehabilitasyon merkezi, fizik tedavi merkezi, tıp merkezi, özel klinikler, yaşlı bakımevleri, spor merkezleri, okul, spor kulübü, sağlıklı yaşam merkezi gibi yerlerde çalışabilmektedirler. 4250 TL ile 6130 TL arasında maaşlar değişebilmektedir.

Mimar

Mimarlık bölümleri tercih edilirken iç mimarlık bölümünün eşit ağırlık olduğunu unutmamak gerekir. Mimarlık bölümünden mezun olan kişiler yeni bir bina tasarlama, restorasyon ve binaların kullanımını kolaylaştırmak için yeni yollar bulan kişilerdir. İşe yeni başlayan mimarlar 3500 ila 4000 TL arasında maaş almaktadır. Bu rakamlar 2020 yılı baz alınarak söylenmektedir.

Diş Hekimi

Hastanın dişleri, diş eti ve ağzında yaşadığı sorunlarının teşhis edilmesi ve sorunun giderilmesi için başvurduğu kişiler diş hekimleridir. Diş hekimleri diş ve diş etlerinin bakımı ve ağız sağlığını kontrol etmek üzere çalışmaktadırlar. Diş hekimi maaşları eğer hekim işe yeni başladıysa 8500 meslekte 15 yıllık deneyimi varsa 10700 TL maaş alabilmektedir.

Tıp – Aile Hekimi

Hastaların sağlık durumlarını incelemek, tedavi etmek ve hastalıkların ilerlemesinin önüne geçmek için sağlık taramaları yapmak gibi görevler almaktadır. Aile hekimleri uzmanlık gerektiren rahatsızlıkları olan kişilerin uygun kliniğe yönlendirilmesini sağlar. Mesleklerin maaş durumu ise 2022 yılına göre 7200 ile 18 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Pilot

Yolcu, kargo ve şahsi uçakların uçması ile görevli olan kişilere pilot denilmektedir. Uçuşlar genellikle iki pilot ile yönetilmektedirler. Her pilotun ayrı görevi vardır. Yardımcı pilot maaşı 14650 TL iken en yüksek yardımcı pilot maaşı 44000 TL’dir. Kaptan pilot maaşları ise 45000 ile 60000 TL arasındadır.

Üniversite bölümü tercih ederken zorlandığınızı biliyoruz. Sayısal zekaya sahipseniz sayısal olan bölümleri tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Sayısal lisans programları genel olarak 4, 5 ve 6 yıllık bölümler olmaktadır. Merak ettiğiniz bölümleri üniversite bölümleri kategorimizden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca bölümlerin taban puanlarını da web sitemizde bulabilirsiniz.

Yüksek enflasyon ve kurlardaki yaşanan artış, piyasa verilerinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenden dolayı rakamların resmi olarak bir geçerliliği yoktur.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.