Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Harita Mühendisliği Bölümü Nedir? Harita Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Harita Mühendisliği Bölümü Nedir? Harita Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Harita Mühendisliği bölümü nedir, Harita Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Harita Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 752 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Harita Mühendisliği bölümü nedir?

Harita Mühendisliği bölümü, yeryüzünü haritalama, ölçme, analiz etme ve bu verileri dijital ortamlarda kullanılabilir hale getirme konularında uzmanlaşan bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, coğrafi bilgi sistemleri, uydu görüntüleme, topografya, fotogrametri ve jeodezi gibi alanlarda bilgi sahibi olurlar. Harita Mühendisliği bölümü, inşaat sektörü, madencilik, enerji, çevre ve doğal afet yönetimi gibi birçok farklı sektörde kullanılan haritalama ve veri analizi hizmetlerinin sağlanmasında önemli bir rol oynar.

Harita Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Kamu sektöründe, Harita Mühendisleri, şehir planlaması, çevre düzenlemesi, doğal afet yönetimi, arazi yönetimi ve yol yapıları planlaması gibi görevlerde çalışabilirler. Ayrıca, yerel yönetimlerde, ülkeler arasındaki sınır çalışmalarında ve askeri kurumlarda da görev alabilirler. Özel sektörde, Harita Mühendisleri, inşaat, madencilik, enerji, telekomünikasyon, tarım, nakliye ve lojistik, turizm ve gayrimenkul gibi sektörlerde görev alabilirler. Özellikle inşaat sektöründe, Harita Mühendisleri, imar planları, arazi ölçümleri, arazi ve bina yerleşimleri gibi konularda görev alabilirler.

Harita Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Harita Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Harita Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği 90+3 348.89619 177870
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Harita Mühendisliği 20+1 0 0
Mersin Üniversitesi Harita Mühendisliği 30+1 0 0
Konya Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği 30+1 0 0
Harran Üniversitesi Harita Mühendisliği 20+1 0 0

2023 Harita Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Harita Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Harita Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Harita Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • İstatistik
  • Programlama
  • Uzaktan Algılama
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri
  • Harita Projeksiyonları
  • Jeodezi
  • Kontrol Ağı ve GPS
  • Topoğrafya

Harita Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Harita Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş