Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? Çevre Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? Çevre Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Mühendisliği bölümü nedir, Çevre Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Çevre Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1904 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Çevre Mühendisliği bölümü nedir?

Çevre mühendisliği, doğal kaynakların korunması, kirliliğin önlenmesi, su ve hava kalitesinin iyileştirilmesi, atık yönetimi ve çevresel sürdürülebilirlik gibi konularda çalışan bir mühendislik dalıdır. Bu bölüm, insanların yaşadığı çevrenin etkisini minimize etmek için çeşitli teknikler kullanır. Çevre mühendisliği bölümünde öğrenciler, kimya, biyoloji, fizik, matematik ve mühendislik prensipleri gibi farklı alanlarda eğitim alırlar. Bölümde, çevre kirliliği, atık yönetimi, su ve hava kalitesi, çevresel risk değerlendirmesi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre politikaları, çevre yasaları ve yönetmelikler gibi konular ele alınır.

Çevre Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli sektörlerde çalışabilirler. İş bulma olanakları arasında çevre danışmanlığı, atık yönetimi, su ve hava kalitesi yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre yasaları uygulaması, endüstriyel ekoloji gibi alanlar yer alabilir. Ayrıca, çevre mühendisliği mezunları, enerji üretimi, gıda üretimi, inşaat, madencilik, petrokimya gibi sektörlerde de iş bulabilirler.

Çevre Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çevre Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çevre Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği (İngilizce) 55+2 453.00904 53959
İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği (İngilizce) 60+2 439.04770 66447
İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği 70+2 432.58718 72365
Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği 70+2 390.09546 117624
Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği (İngilizce) 70+2 373.55785 139163

2023 Çevre Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çevre Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Çevre Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çevre Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çevre Mühendisliğine Giriş
  • Çevre Biyolojisi Ve Ekolojisi
  • Çevre Mühendisliği Kimyası
  • Akışkanlar Mekaniği
  • Çevre Mühendisleri İçin Malzeme
  • İşletme Yönetimi Ve Yöneticiliği
  • Çevre Analiz Teknikleri
  • Çevre Mühendisleri İçin Sayısal Yöntemler
  • Atmosfer Fiziği Ve Kimyası
  • İklim Değişikliği Ve Sürdürülebilir Yönetim

Çevre Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çevre Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.